13. Konferencja IRO. Wizyta na plantacji malin w Chinach

Uczestnicy 13. Konferencji IRO (International Raspberry Organisation) mieli okazję odwiedzić plantację malin w rejonie miasta Qinglongzhen (Hubei).

Na powierzchni około 50 ha uprawia się tu maliny z przeznaczeniem dla rynku przetwórczego. Deklarowane plony zależnie do zapytanej osoby wahają się od 20 do 7 ton z hektara. Uczestnicy konferencji uznali tę ostatnią wartość za najbardziej zbliżoną do rzeczywistości. Koszt, jaki ponosi gospodarstwo za dzień pracy pracownika przy zbiorach to ok. 13 USD.

Uczestnicy 13. Konferencji IRO w rozmowach kuluarowych podkreślali wzrost wydajności, ale także kosztów produkcji w Chinach. 10 lat temu zbierano 3−4 tony z hektara, a koszt robocizny był na poziomie 5 USD dziennie.

Według Tigera Li, prezesa chińskiej organizacji producentów malin, gatunek uprawiany jest na powierzchni 32000 ha. Maliny produkowane są głównie w północno-wschodniej części Chin znanej też z uprawy jabłek. W najbliższych latach przewidują tendencję wzrostową powierzchni uprawy malin zarówno dla przetwórstwa, jak i na rynek deserowy.

Stowarzyszenie Agroekoton

Poniżej kilka zdjęć w plantacji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here