40. edycja targów MACFRUT zainagurowana [Zdjęcia]

truskawka

Producenci, naukowcy, szkółkarze, a przede wszystkim handlowcy z całego świata spotykają się na kolejnej edycji targów MACFRUT we włoskim Rimini. W tym roku część konferencyjna skupia się na borówkach.

Za nami pierwszy dzień targów MACFRUT 2023. Wydarzenie odbywa się w dniach 3-5 maja 2023. Do Rimini przybyli handlowcy, producenci i naukowcy z całego świata (w tym także kilka firm z Polski). Powierzchnia wystawiennicza wynosi 60 000 m2, co oznacza wzrost o 35% w stosunku do ubiegłego roku. Większa jest również liczba wystawców zagranicznych (50-procentowy wzrost).

W tym roku w ramach targów zorganizowane zostały Międzynarodowe Dni Borówki, a pierwszego dnia targów odbyło się sympozjum borówkowe. Dominowały zagadnienia z zakresu szkółkarstwa, hodowli nowych odmian oraz produkcji wysokiej jakości borówek w specyficznych warunkach klimatycznych poszczególnych krajów. Mówiono również o trendach konsumenckich, czyli o tym, czego dziś oczekuje klient, który decyduje się na borówki.

Jeśli chodzi o wystawców sektora owocowego były to przede wszystkim szkółki, firmy oferujące systemy nawodnieniowe, a także producenci maszyn. Wielu producentów opakowań prezentowało swoje sprawdzone (ale także pionierskie rozwiązania), jeśli chodzi o detaliczną sprzedaż borówek, malin czy truskawek. Goście z całego świata mieli okazję zobaczyć również kilka rozwiązań z zakresu sortowania i pakowania borówek. Największe maszyny sprawdzają całą powierzchnię każdej jagody, a także jej jakość wewnętrzną. Wśród kilku sortownic nie zabrakło także kompaktowego rozwiązania z Polski. Zaprezentowała je firma Green Sort.

Niemniej, trzeba powiedzieć, że MACFRUT skupia się przede wszystkim na handlu. Targi odwiedzili kupcy z całego świata. Wystawcy, z którymi rozmawialiśmy są zgodni co do tego, że w tym roku znacznie więcej odwiedzających przybyło z Ameryki Południowej oraz z Afryki. Podkreślają to również organizatorzy. Partnerem zajmującym całą halę jest Ameryka Południowa. 19 krajów reprezentuje Afrykę, a na stoisku Egiptu wystawia się 22 firm.  Po przerwie powrócili też wystawcy z Chin. W tym roku jest to 23 firm.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here