Ceny truskawek 2021 – wzrost podaży i spadki cen, jednak nie wszędzie

truskawki w łubiankach

Ceny truskawek notują delikatne spadki, co jest naturalnym procesem, który towarzyszy wzrostowi podaży. Niestety, proces ten został wyraźnie przyspieszony przez wzmożony import owoców. Zbiory w tym roku są opóźnione względem ubiegłego, owoce dojrzewają powoli przede wszystkim z powodu zimnych nocy.

Na rynku coraz większa podaż truskawek. W związku z tym notujemy spadki cen. Te są nieuniknione, natomiast dobra informacja jest taka, że obecnie ceny spadają powoli i proces jest rozciągnięty w czasie. Należy pamiętać, że w tej kwestii import zrobił „swoje” i jakiś czas temu obserwowaliśmy wyraźne tąpnięcie. Nie ulega wątpliwości fakt, że jeśli na rynku nie byłoby importowanych truskawek, to ceny byłyby znacznie wyższe.

Dziś rano (02.06.2021) na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie łubianka truskawek kosztuje od 14 do 20 zł. Owoce niższej jakości, to stawki od 14 do 16 zł za łubiankę (6,00 – 8,00 zł/kg). Natomiast te wyższej jakości kosztują od 16 do 20 zł za łubiankę (8,00 – 10,00 zł/kg).

Powyższe ceny krajowych owoców (z Nowego Przybojewa) zrównały się zatem z cenami truskawek importowanych, które są sprzedawane na rynkach hurtowych w cenach od 7,00 do 11,00 zł/kg.

Na rynku w Broniszach łubianka kosztuje od 12 do 28 zł (6,00 – 14,00 zł/kg). Nieco więcej plantatorzy mogą uzyskać na lubelskiej Elizówce. Tam średnio łubianka truskawek kosztuje 24 – 30 zł (12,00 – 15,00 zł/kg) i również notowany jest delikatny spadek. Na łódzkiej Zjazdowej łubianka kosztuje od 20 do 25 zł (10,00 – 12,50 zł/kg). Analizując ceny pod względem geograficznym widać wyraźnie, że czym dalej od największego zagłębia produkcji (okolic Czerwińska nad Wisłą), tym ceny są wyższe.

Plantatorzy zwracają uwagę na tegoroczny, specyficzny sezon i przebieg pogody. Do szczytu zbiorów spod agrowłókniny pozostało jeszcze kilka dni. Zbiory nieokrywanych truskawek gruntowych rozpoczną się tak, jak kilkanaście lat temu – wraz z końcem roku szkolnego. Kluczowym aspektem są zimne noce z powodu których owoce bardzo wolno dojrzewają.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here