Import mrożonych truskawek z Egiptu w tym roku przekroczył już 14 000 ton

mrożone truskawki

Import mrożonych truskawek do Polski wyraźnie rośnie na przestrzeni ostatnich 5 lat. Jest to zagadnienie złożone, lecz wynika przede wszystkim z niższych cen, za jakie można kupić importowany produkt. Równocześnie coraz mniej mrożonych truskawek eksportujemy.

W tym sezonie import tylko z Egiptu po raz pierwszy przekroczył 10 000 ton. Od stycznia do końca października tego roku wyniósł aż 14 268 ton. Zatem do końca roku wolumen ten zapewne będzie większy. Egipt jest obecnie głównym dostawcą tego produktu na rynek polski. Zauważamy również nieznaczny trend wzrostowy w imporcie mrożonych truskawek z Turcji. 

Wzrost importu jest spowodowany przede wszystkim niższymi cenami egipskich mrożonek. Największe koncerny spożywcze w zakupach kierują się przede wszystkim ceną. Kupienie 100, 200 czy 500 ton owoców o znacznie niższej cenie sprawia, że wybierany jest produkt importowany. Niemniej spotkamy się również z opiniami przetwórców mówiącymi, że egipskie mrożone truskawki odbiegają jakościowo od krajowego produktu.

Równocześnie z rosnącym importem spada eksport z Polski. Tracimy silną pozycję na międzynarodowym rynku. Na konferencji Jagodowe Trendy poniższe dane zaprezentował pan Łukasz Zaremba z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Jak widzimy na wykresie import wyraźnie rośnie od 2017 roku. 

Źródło: Prezentacja mgr inż. Łukasza Zaremby na konferencji Jagodowe Trendy 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here