Susza w sadach i na plantacjach – gdzie jest najgorzej?

susza

Susza sadownictwie jest faktem i to coraz wyraźniej zauważalnym. Potwierdzają to także dane IUNG-u. Sytuacji nie poprawią nawet najbardziej ulewne burze.

Krzewy owocowe

W okresie od 21 kwietnia do 21 czerwca najgorsza sytuacja dotyczyła województwa mazowieckiego. Aż 41% gleb było zagrożone suszą. Na mapie widzimy, że problem dotyczy także zagłębia grójeckiego. Ponadto widzimy, że w tym sezonie susza nieco przesunęła się na wschód. Bilans wodny dla Wielkopolski i Kujaw jest w tym roku korzystniejszy.

Niestety, w prognozach pogody nie widzimy dłuższych opadów pochodzenia niżowego. Plantatorzy mogą liczyć jedynie na lokalne, czasem bardzo intensywne, opady burzowe.

krzewy
Źródło: IUNG Puławy

Drzewa owocowe

Mapa zagrożenia suszą dla sadów owocowych wygląda nieco lepiej. Jednak nie potwierdzą tego właściciele sadów bez nawodnienia. Drzewa mają bardziej rozbudowany system korzeniowy, więc zaczynają odczuwać suszę z większym opóźnieniem. W przypadku sadów, największy odsetek gleb zagrożonych suszą również dotyczy województwa mazowieckiego – 5,5%.

Obecnie niedobory wody najwyraźniej widać w nienawadnianych sadach wiśniowych. A nawet w sadach nawadnianych owoce rosną wolniej niż powinny, nawet pomimo znacznie mniejszego plonowania.

drzewa
Źródło: IUNG Puławy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here