Ukraina ponownie nakłada cła na polskie produkty. Zaskoczeni?

ceny malin 2022

Trudno skomentować najnowszą zmianę ukraińskich przepisów, o których poinformował Związek Sadowników RP. Ukraina bowiem wróciła do pobierania ceł ze wszystkich towarów pochodzących z Unii Europejskiej.

Warto zacząć od początku. Po wybuchu wojny Ukraina wstrzymała pobieranie ceł i dodatkowych opłat z tytułu wwozu na jej teren produktów z Unii Europejskiej. Na początku czerwca z kolei Unia Europejska zniosła cła na wszystkie towary ukraińskie, które wjeżdżały na teren Wspólnoty.

Wczoraj ZSRP poinformował o tym, że Ukraina od 1 lipca 2022 wróciła do przepisów sprzed wybuchu wojny. Dokładniej rzecz ujmując, przywróciła poprzednio obowiązujące cła i podatki importowe na wszystkie towary, w tym także na owoce i warzywa z Unii Europejskiej.

Mamy zatem do czynienia z nieprawdopodobną sytuacją. Ukraińskie zboża zalewają krajowy rynek. Do mroźni działających na terenie naszego kraju przyjeżdżają maliny. Równocześnie polskie i unijne produkty, które są eksportowane na rynek ukraiński będą objęte cłem i dodatkowymi podatkami.

Jest to przykład skrajnie asymetrycznych relacjach handlowych. Dotyka ona nas kraj w szczególny sposób ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Ukrainą i sytuację na rynkach rolnych. Z drugiej strony jest dowodem na to, jak istotna jest możliwość prowadzenia suwerennej polityki celnej, niezależnej od Brukseli…

źródło: polskiesadownictwo.pl

37 KOMENTARZE

 1. Więcej niech nasz rząd i my Polacy pomagają fikcyjnej wojnie przeciwko Rosji . którą prowadzi w Ukrainie Biden i cała świta z zachodu ..

 2. Niech przyjmą jeszcze więcej Ukraińców jeszcze więcej zboża i różnego rodzaju towarów z Ukrainy. Skończy się wojna to Polska zostanie z długiem w Unii a odbudową zajmą się inne Państwa. Koniec z pomocą dla Ukrainy.

  • Tak niestety zawsze już było. Było już tak w Iraku . Walczyliśmy , obiecywano dużo , a co do czego do odbudowy weszły inne państwa.

 3. Czy jest jakiś glupszy kraj od Polski????na pewno nie,ukraincom wlazimy w d,,,, cztery litery….za mało pchamy miliardów,myślę ,że naszych oszołomów ktoś kiedyś rozliczy..

 4. A mówiłem że Ukraina jest nic nie warta. Oni nas zniszczą. Chcą by w Polsce była bieda a nasz rząd dobrze im w tym pomaga. Jak tak będzie to jeszcze ten rok i możemy zwijać namioty i na zachód za chlebem. Pozdrawiam

 5. No i prawidło. Nasza władza pomaga kor….wszystkim tylko nie swoim. Już na początku wojenki mówiłem że patologia ukraińska doprowadzi nad do dupy…

  • I jak zawsze Polak będzie mądry po szkodzie .
   I jak zawsze dostajemy po łapach
   Zapychając nasze magazyny , gdzie inne kraje mają to gdzieś żeby odebrać.
   Właśnie to widać jak unia europejska reaguje
   Byli mocni w pyskach jak wszystko było daleko

 6. Od dawna czuję się w we własnym kraju jakbym była obywatelem 2 kategorii kiedy rząd przejrzy na oczy pytam się ???

 7. Slava srawa głupie Polaczki. Z 3mln 200tys podjęło pracę reszta socjal. Nawet bony po 500zl do apteki dostali. Dugopis będzie gadal że brać ich do Unii to już wgl będzie syf. Jak po 2010 zaczęliśmy się trochę bogacić i w końcu czegoś dorabiać to teraz wszystko w łeb. Szabelką pomachamy i gow… z tego będziemy mieli.

 8. Ja bym tu się nie dziwił ,wydali pieniądze na wojnę i teraz chcą trochę nadrobić więc swoim narzucili cło to oni te cła płacą a nie Europa a tak i tak kupią to co potrzebują bo kiedyś kupowali z Rosji .

 9. Koszt wytworzenia żywności przez ukraińskiego producenta wzrósł bardziej niż polskiego. Gdyby nie wprowadzili ceł, wszyscy kupowaliby płody rolne z Polski, a ukraińskie gniłyby na polach…

  • Może być że jak konflikt się rozwinie i zacznie się wojna Rosja NATO to zrozumiesz, że pomóc im oddala sytuację żebyś nie poszedł w kamaszy.

 10. W obliczu głodu i drożyzny, należy cieszyć sie że do naszego kraju spływają wszelkie dobra. Ja mam nadzieję że będzie tego jak najwięcej abyśmy mogli zapełnić spiżarnię. Ja jako zwykly obywatel bardzo sie z tego cieszę.

 11. Mam propozycję dla rządu. Nałożyliśmy sankcje na Wenezuelę, Iran, Białoruś, Rosję, a nie nałożyliśmy sankcji na Arabię Saudyjską, w której to nie ma nawet 1/4 poziomu demokracji wymienionych wcześniej krajów, a w dodatku likwiduje się dziennikarzy na zlecenie rodziny królewskiej. Gdyby tak nałożyć sankcje na Saudów cena ropy i gazu znowu pójdzie w górę. Inflacja sięgnie poziomu 40-50%. Wiem, wiem, rząd nie zrobi tego bo Arabia Saudyjska jest potrzebna Izraelowi do blokowania Iranu. Dlaczego zatem mówi się o demokracji tam gdzie chodzi o interesy, nie koniecznie nasze?

 12. Macie problemy z myśleniem . Myślicie ze w normalnym kraju pieniądze się drukuje jak w Polsce ??? Kraj walczy potrzebuje kasę pobierają cła i podatki oni maja naprawdę duże wydatki . Pomyśl pisiorku troszkę .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here