Zwalczanie chwastów w uprawach maliny i truskawki

Malina

Usuwanie zbędnej roślinności, zgodne z prawem, w uprawach roślin jagodowych jest dość trudne. Niewiele mamy środków, które w tych nasadzeniach można stosować zgodnie z zasadami strategii antyodpornościowej. Do skąpej listy takich herbicydów dołączył w trzeciej dekadzie czerwca środek Basta 150 SL, produkcji firmy Bayer.

Glufosynat amonowy (150 g w 1 l; 13,5%) będący składnikiem herbicydu Basta 150 SL jest związkiem totalnym (niszczącym zarówno chwasty jedno-, jak i dwuliścienne), stosowanym nalistnie. W roślinie działa wgłębnie.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy

W przypadku upraw malin, chwasty zaleca się zwalczać środkiem w dawce 6 l/ha, 1 raz w sezonie (od maja do sierpnia) opryskując w międzyrzędziach zbędną roślinność wysokości 10–20 cm. Aby nie uszkodzić roślin uprawnych należy uzbroić opryskiwacz w osłony zapobiegające zniesieniu cieczy roboczej na pędy i liście maliny.

Na owocujących plantacjach truskawki herbicyd ten (w zalecanej dawce 4 l/ha) wykorzystać można po zbiorze owoców, 2-krotnie, co 14 dni, do niszczenia rozłogów oraz chwastów w międzyrzędziach. W przypadku, gdy w zachwaszczeniu przeważają rośliny jednoliścienne, skuteczność zabiegu zwiększa aplikacja herbicydu (Basta 150 SL, w dawce 3,2 l/ha) w mieszaninie z siarczanem amonowym (10 kg/ha).

Na środek użyty w dawce 6 l/ha chwastami wrażliwymi są: gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek pospolity, perz właściwy, przymiotno kanadyjskie, przytulia czepna, wyka drobnokwiatowa; a średnio wrażliwymi: bluszczyk kurdybanek, bodziszek porozcinany, fiołek polny, ostrożeń polny, rzodkiew świrzepa, starzec zwyczajny; odpornymi natomiast: powój polny i skrzyp polny.

Na środek użyty w dawce 4 l/ha chwastami wrażliwymi są: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, mniszek pospolity, starzec zwyczajny, szarłat szorstki, żółtlica drobnokwiatowa; odpornymi natomiast: perz właściwy i skrzyp polny.

Darmowy numer TMJ - baner corner
Gwiazdnica pospolita,
Gwiazdnica pospolita, fot. K. Kupczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here