Perspektywiczne dla Ukrainy rynki zbytu jabłek

Hongkong
Zdjęcie: pixabay.com

Ukraiński sektor produkcji jabłek coraz lepiej zdaje sobie sprawę z konieczności znalezienia alternatywy dla rynku krajowego dla rosnącej produkcji rodzimych jabłek.

Według specjalistów z UPOA – Ukraińskiej Asocjacji Producentów Owoców i Warzyw ich kraj powtórzy szlak, jakim poszły inne europejskie państwa: spadek popytu na jabłka, rozwieranie się nożyc cenowych między cenami skupu a detalicznymi.

W tej sytuacji tylko sprawny eksport może stwarzać szanse dla dalszego rozwoju ukraińskiej produkcji jabłek. Wśród najbardziej obiecujących rynków zbytu ukraińskich jabłek wskazuje się Hongkong.

Miasto z populacją około 8 milionów importuje rocznie 160 tys. ton jabłek. Oczywiście większość z nich to chińskie jabłka, ale należy wziąć pod uwagę, że Chińczycy kupują za granicą tylko jabłka z segmentu premium. Wynika to z faktu, że część populacji z ograniczonym zaufaniem odnosi się do systemu produkcji chińskich owoców lub po prostu chce spróbować innego smaku i jest gotowa zapłacić za to dużo pieniędzy.

Piotr Grel
za: UPOA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here