Ceny malin. Na skupach stagnacja, na hurcie nieco lepiej

Enrosadira

Na rynku malin przemysłowych niewiele dzieje się w ostatnich dniach. Strajków nie ma, ale ceny nie spadły. Na rynkach hurtowych wzrosły minimalne stawki.

Aktualne ceny malin na skupach – 28.06.2024

Od kilku dni na punktach skupu w województwie lubelskim zagościła stagnacja. Ceny na tablicach zazwyczaj nie zmieniają się. Lokalnie notujemy symboliczne wzrosty, lokalnie spadki. W okolicach Chodla najczęściej są to obecnie ceny na poziomie:

  • 8,50 zł/kg – PW
  • 9,00 zł/kg – pierwsza klasa
  • 9,50 zł/kg – klasa ekstra

– Można powiedzieć, że to swego rodzaju „temperatura pokojowa”. Ceny nie są niskie czy nieakceptowalne z ogólnego punktu widzenia plantatora. Po drugie osiągnęły 9,00 zł/kg więc nie ma argumentu do protestów. Jednak w tym sezonie, z powodu niskiego plonowania, nie są to na pewno ceny atrakcyjne – mówi nam jeden z plantatorów z zagłębia kraśnickiego.

Hurt czy skup?

W momencie wysypu odmian Glen i Przehyba, minimalne ceny na rynkach hurtowych praktycznie zrównały się z cenami skupu przez krótki okres. Zjawisko obserwowaliśmy mniej więcej 10 dni temu. Wówczas plantatorzy i doradcy apelowali o nie dostarczanie malin przeciętnej jakości na rynki hurtowe, tylko sprzedaż na miejscu po podobnej cenie.

Cenowy „dołek” za nami. Dziś na rynku hurtowym w Broniszach deserowe maliny wysokiej jakości sprzedawane są najczęściej za około 20,00 zł/kg. Nieco taniej, z powodu lokalizacji, jest na lubelskiej Elizówce. Tam kilogram malino kosztuje dziś od 16,00 do 20,00 złotych w zależności od jakości i formy pakowania (punetka 250 lub 500 gram).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here