Ceny porzeczek 2021: Przed sezonem…

porzeczki czarne

Jesteśmy w przededniu zbiorów porzeczek. Tradycyjnie przed sezonem producenci zastanawiają się, jakie będą ceny owoców i jak będzie kształtował się popyt. Obie strony transakcji jak co roku badają rynek.

Producenci nie mają wątpliwości co do wysokich cen skupu czarnych porzeczek. Już w tamtym roku mogliśmy zaobserwować wyraźne wzrosty cen skupu. Jest to wynikiem niedoborów mrożonych porzeczek i koncentratu. Ceny mrożonych porzeczek wiosną wynosiły rekordowe 1,50 – 1,60 EUR/kg (6,75 – 7,20 zł/kg).

Zdaniem plantatorów plonowanie czarnych porzeczek powinno wynieść w tym roku średnio około 10 ton z hektara. Pamiętajmy, że plonowanie będzie znacząco zróżnicowane w zależności od kwatery i ochrony. Jeśli chodzi o ceny skupu to jak na razie nie mamy żadnych potwierdzonych informacji.

W ostatnich latach znacząco przybyło plantacji porzeczek czerwonych. Zdaniem ekspertów, współczynnik obu gatunków wynosi 2/3 do 1/3 na korzyść porzeczek czerwonych. Niestety, w swoim rejestrze upraw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie rozróżnia tych gatunków. Wobec czego notowany wzrost areału plantacji nie jest dokładnym odzwierciedleniem sytuacji.

Ceny porzeczek czerwonych będą w tym roku w głównej mierze zależały od plonowania pierwszej zbieranej odmiany – Jonkheer van Tets’. Jeśli branża przetwórcza będzie notowała dostatek surowca od samego początku zbiorów to ceny najprawdopodobniej pozostaną na poziomie ubiegłorocznych. Na wzrosty będzie można liczyć w przypadku mniejszej podaży wspomnianej odmiany.

Nie mamy potwierdzonych wyjściowych cen skupu czerwonych porzeczek. W sieci znajdziemy natomiast wiele niepotwierdzonych stawek. Warto mieć na uwadze ceny mrożonek tego gatunku. Wiosną 2021 roku wahały się od 0,50 do 0,60 EUR/kg (2,25 – 2,70 zł/kg).

3 KOMENTARZE

  1. Artykuł na zamówienie średnio 10 t pomnożyć przez 30tys,ha areał, daje 300tys ton, to trzy razy więcej niż rok temu

  2. Haha 10 ton z ha?! Co za brednie… Masa plantacji jest w stanie agonalnym, zaniedbana po wielu latach dramatycznych cen. Pogoda w tym roku rownież ma wplyw na plon – mrozna zima, przymrozki wiosna, burze z gradem latem… 10 ton z ha beda mieli nieliczni w PL ktorzy dbali o plantacje i ominely ich zawirowania pogodowe. Reszta bedzie miala duzo nizsze plonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here