Ceny truskawek 2021 – odbicie cen i koniec importu

truskawki w łubiankach

Po chwilowym „dołku” ceny truskawek wyraźnie wzrosły. Ponadto ceny są znacznie bardziej zróżnicowane niż jakiś czas temu. Wynika to z jakości. Na rynkach hurtowych powoli dobiega końca import, a dodatkowo rozpoczyna się eksport.

Jeszcze kilka dni temu większość transakcji na targowisku w Nowym Przybojewie była zawierana od 5 do 8 zł za łubiankę. Chociaż na opisywanym rynku ceny są najniższe, to niewątpliwie mieliśmy do czynienia z „dołkiem” cenowym. „W ostatnich dniach sytuacja na rynku nieco się poprawiła, a jest to efektem kilku zdarzeń.

Przede wszystkim ruszył skup truskawek dla przetwórstwa. Jak informowaliśmy w artykule Ceny i zapasy mrożonych truskawek przed rozpoczęciem skupu polskie zapasy mrożonych truskawek są małe, co powinno skutkować dobrym popytem. Tradycyjnie jednak przetwórcy informują o braku zainteresowania mrożonkami, a co za tym idzie surowcem. Niemniej branża przetwórcza „zdejmuje” z rynku truskawki najniższej jakości, które nie są kierowane do handlu hurtowego. Zanim ruszył skup dla przetwórstwa, takie owoce najbardziej przyczyniały się do spadków cen w hurcie. Co więcej cena truskawek z szypułką wzrosła od początku skupu od 1,50 do 2,00 zł/kg.

Kolejna sprawa, to import, a raczej jego brak. Importerzy i hurtownicy powoli przestają sprowadzać i handlować importowanymi z południa kontynentu truskawkami. Przy aktualnych cenach i podaży krajowych truskawek staje się to nieopłacalne. Jednak warto obserwować jak ożywia się rynek, gdy zmniejsza się oferta truskawek z importu.

Rusza również eksport truskawek. Chociaż na razie są to stosunkowo małe ilości, to zapytań przybywa. Najczęstszym pytaniem jest to o cenę. Zagraniczni odbiorcy, tak samo jak krajowi, chcą kupić towar jak najtaniej.

Obecnie truskawki na „Giełdzie Goławin” kosztują od 8 do 15 zł za łubiankę (4,00 – 8,00 zł/kg). Większe rozbieżności w cenach odzwierciedlają jakościowe różnie oferowanych owoców. Drożej jest na rynku w Broniszach. Tam łubianka kosztuje od 12 do 19 zł (6,00 – 9,00 zł/kg). Na łódzkiej Zjazdowej aktualne ceny wahają się od 7 do 15 zł (3,50 – 7,50 zł/kg). Na lubelskiej Elizówce łubianka truskawek kosztuje od 9 do 15 zł (4,50 – 7,50 zł/kg).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here