Ceny truskawek 2022: Ile kosztują pierwsze polskie truskawki ze szklarni?

pierwsze truskawki ceny

Sezon na polskie truskawki jak co roku rozpoczyna się od owoców ze szklarni. Pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży. Jaka jest aktualna cena truskawek?

– Węgiel kamienny z niezależnych od nas powodów osiąga rekordowe ceny. To w głównej mierze składa się dziś na koszt wyprodukowania truskawek w szklarni – informuje pan Tomasz Jaworski, który taką produkcją zajmuje się od dwóch lat. Ponadto wzrosły ceny nawozów i energii elektrycznej. Wszystkie składowe podnoszą i tak niezwykle kosztowną produkcję szklarniową, w tym wypadku uprawę na matach kokosowych. 

Ze wspomnianych powodów nasz rozmówca oczekuje dziś 24 złotych za kilogram truskawek – to cena, która mnie satysfakcjonuje przy dzisiejszych kosztach – dodaje. Truskawki są sprzedawane w kilogramowych (tekturowych) opakowaniach. Zainteresowanie jest duże, ale kupujący, jak to zazwyczaj bywa chcą „zdobyć” owoce jak najtaniej. 

Nasz rozmówca informuje o próbach targowania się, co jego zdaniem jest naturalne i zrozumiałe. Niemniej zarówno on, jak inni producenci mają ten komfort, że w kwietniu podaż krajowych truskawek jest bardzo mała. W związku z tym są w stanie utrzymać ceny. Dziś kupują przede wszystkim hurtownie. Pomimo wysokiej ceny, jedne z pierwszych krajowych truskawek na rynku znajdują swoich nabywców. 

Zdaniem pana Tomasza mniej więcej za dwa tygodnie krajowymi truskawkami zaczną handlować markety. Gdy do łańcucha dostaw dołączą grupy producenckie możliwości sprzedaży znacząco się zwiększą. Handel z marketami również ma swoje zalety. W przypadku produkcji truskawek w szklarniach to stały zbyt w tygodniowych cenach oraz dostarczanie przez sieci swoich opakowań. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here