Kiedy będą pierwsze truskawki tunelowe i jakich cen oczekują plantatorzy?

truskawki tunelowe

Z powodu ostatnich chłodnych dni, zbiory truskawek spod osłon w tym roku rozpoczną się nieco później niż w minionym sezonie. Wzrosły natomiast koszty produkcji, zatem wyższe są także oczekiwania cenowe plantatorów. Jakich cen oczekują?

– W tamtym sezonie pierwsze dojrzałe truskawki zbieraliśmy już w weekend majowy, natomiast pierwszą partię sprzedałem 6 maja. W tym toku sezon troszeczkę się opóźni i myślę, że zbiory rozpoczniemy około 8 maja, a być może i później – mówi nam Marcin Gwardys, plantator truskawek z okolic Góry Kalwarii, który produkcją pod osłonami zajmuje się trzeci sezon. Podkreśla, że teraz start sezonu zależy przede wszystkim od temperatur. Przez ostatnie dwie noce przykrywano w tunelach rośliny agrowłókniną, aby zminimalizować stres, jakiego doznawały.

Nasz rozmówca ocenia zainteresowanie ze strony odbiorców, jako bardzo dobre. Kilka dni temu opublikował ogłoszenie z ofertą, odebrał dziesiątki telefonów i nawiązał wstępne relacje handlowe na nadchodzący sezon. – Jestem zdania, że polskie truskawki tunelowe obronią się jakością. Oczywiście od lat w maju konkurujemy z owocami z importu, ale jestem dobrej myśli. Klienci są coraz bardziej świadomi – dodaje.

Spytaliśmy także o ceny, czyli kwestię, która będzie decydująca, jeśli chodzi o rentowność produkcji. W ubiegłym sezonie rozpoczęto sprzedaż od 25 – 27 złotych za kilogram. – W tym roku myślę, że 25 zł/kg za truskawki spod osłon to jest minimum przy tych kosztach. Zobaczymy, jak będzie kształtował się rynek – kontynuuje pan Marcin. Równocześnie zdaje sobie sprawę, że w miarę pojawiania się coraz większych partii na rynku, ceny będą obniżały się.

– Jeśli porównamy rozpoczynający się i miniony sezon to nie ma środka do produkcji, za który płaciłbym mniej – uzasadnia M. Gwardys. Sadownik dodaje, że więcej w tym roku zapłacił nawet za trzmiele. Niemniej, mając na uwadze bardzo wysokie zainteresowanie potencjalnych odbiorców (głównie detalistów), nasz rozmówca jest dobrej myśli co do zbliżającego się „wielkimi krokami” sezonu.

fot. Mateusz Maruszewski
fot. Mateusz Maruszewski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here