Początek sezonu truskawek gruntowych na przestrzeni ostatnich lat

polskie truskawki

Chociaż często słyszymy, że tegoroczna wegetacja jest opóźniona, to tak naprawdę wróciła do normy. Wiele wskazuje na to, że w tym roku truskawki z gruntu rozpoczną się tak, jak dwadzieścia lat temu. Przypomnijmy sobie, jak to wyglądało na przestrzeni ostatnich lat.

Na początek zbiorów truskawek największy wpływ ma przebieg pogody w marcu i kwietniu. O ile w późniejszym okresie przyroda „nadgoni” stracony czas, to początek wegetacji zależy od temperatur we wspomnianych miesiącach. W tym roku zarówno marzec, jak i kwiecień były nieco zimniejsze od średniej wieloletniej. Efektem jest przebieg wegetacji taki, jak kilkadziesiąt lat temu.

Chociaż w tym roku zwykło się mówić, że wegetacja jest opóźniona to tak naprawdę wróciła do normy. Wielu czytelników zapewne doskonale pamięta, że zbiory truskawek z gruntu zazwyczaj rozpoczynały się w tuż przed końcem roku szkolnego, czyli w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca. Data początku zbiorów z gruntu w ostatnich latach wypadała już coraz wcześniej, to jest w pierwszej dekadzie czerwca

Wiele wskazuje na to, że w tym roku zbiory z gruntu i skup truskawek dla przetwórstwa rozpoczną się tak, jak kilkadziesiąt lat temu. Obecnie w sprzedaży są truskawki z tuneli i pierwsze partie owoców spod folii perforowanej. Warto przypomnieć sobie rekordowo wczesny rok 2018, kiedy skupy i mroźnie ruszyły już pod koniec maja.

Na ostateczną datę początku truskawek gruntowych duży wpływ będą miały temperatury w nocy. Plantatorzy przyznają, że z powodu chłodnych nocy, przyspieszane uprawy odpowiednio nie dojrzewają. Jak przyznają, truskawki nie są takie, jak być powinny.

Tak na przestrzeni ostatnich lat rozpoczynał się sezon skupu truskawek przemysłowych z gruntu:

2012 – 12 czerwca

2013 – 7 czerwca

2014 – 10 czerwca

2015 – 9 czerwca

2016 – 4 czerwca

2017 – 10 czerwca

2018 – 28 maja

2019 – 6 czerwca

2020 – 12 czerwca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here