Pokaz odkażania gleby pod plantację truskawek

odkażanie gleby pod plantację truskawek

Dzisiaj (6.08.2020 r.) w miejscowości Wola Starowiejska (powiat grójecki) odbył się pokaz odkażania gleby zorganizowany przez firmę UPL. Podczas niego zaprezentowano jak wygląda w praktyce zastosowanie preparatu Basamid 97 GR.

Na jednej części odkażanej działki przez 8 lat, a na drugiej przez 4 lata uprawiano truskawki. W przyszłości również będzie zakładana kolejna plantacja tego gatunku. Dlatego też zdecydowano się na odkażanie gleby.

Jak mówił Wojciech Binek, Basamid 97 GR jest preparatem totalnym – zwalcza patogeny, organizmy żywe, jak i kiełkujące chwasty. Dlatego ważne jest, by po zastosowaniu tego środka z powrotem „zaszczepić życie w glebie”, poprzez użycie np. kwasów humusowych lub dostarczenie obornika, najlepiej granulowanego (wolnego od patogenów). Również warto zastosować międzyplony takich gatunków jak np. gorczyca, facelia, gryka.

Zastosowanie Basamidu 97 GR wymaga wprawy i precyzji od operatora ciągnika. Podczas spotkania została wykorzystana maszyna firmy Forigo, która jest przeznaczona do wykonywania odkażania gleby. Zapewnia wysokie bezpieczeństwo, efektywność i skuteczność wykonywanego zabiegu na dużych powierzchniach, w dość krótkim czasie. Podstawowe wersja jest wyposażona w bronę aktywną z wałem przeciwbieżnym oraz specjalistyczny system dozowania preparatu. Firma UPL również oferuje wykonanie usługi odkażania gleby preparatem Basamid 97 GR przy pomocy tej specjalistycznej maszyny.

Odkażanie gleby jest pewnego rodzaju „polisą”, ponieważ zabieg ten wykonujemy raz na 3-4 lata, w zależności od tego, jak bardzo intensywnie jest uprawiana dana plantacja. Rośliny posadzone na odkażonej glebie charakteryzuję się znacznie wyższą zdrowotnością, niż te, które rosną na glebie nieodkażonej.

Dzisiaj mamy idealną pogodę do wykonania tego zabiegu – Basamid 97 GR lubi ciepło i wilgoć. Jego substancja czynna (dazomet) pod wpływem wilgoci zmienia się w aktywny gaz, który jest  2,5 razy cięższy od powietrza, dlatego bardzo dobrze zatrzymuje i penetruje przestrzenie między glebowe. Gaz ten paruje, ale również jest w stanie do 5 cm przemieścić się w głąb gleby. Jeżeli zaaplikujemy go na głębokość 20-25 cm, to jeszcze 5 cm w głąb gleby się przemieści – mówił W. Binek.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

1 KOMENTARZ

  1. Jak i czym wysiać równomiernie Basamid w proszku na przydomowej działce o powierzchni 50 m2? Nie mam aplikatora ciągnionego. Robić to ręką? Jakimś sitkiem? Poradźcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here