Uprawa truskawek pod osłonami nie należy do łatwych. Jeśli dodatkowo mówimy o uprawie bezglebowej to przyszli producenci powinni mieć świadomość, że słowem, które najlepiej ją określa jest precyzja. O wyzwaniach i korzyściach z uprawy truskawek pod osłonami mówił w Jasieńcu Tomasz Domański z firmy Agrosimex.
Producenci truskawek w Polsce coraz częściej decydują się na przeniesienie uprawy truskawek pod osłony. Głównym powodem jest uchronienie się przed zmianami klimatycznymi. Chronimy truskawki przed mrozami, przymrozkami, opadami nawalnymi czy nadmiarem wody jesienią. Uprawa pod osłonami pomimo bardzo wysokich kosztów niesie ze sobą również liczne korzyści. Zmiany są także wymagane przez rynek. Odbiorcy oczekują najwyższej jakości, ale także jej powtarzalności przez jak najdłuższy czas.
Dobór odpowiedniego rodzaju tunelu powinien wynikać z rodzaju uprawy, jaki zamierzamy prowadzić. W przypadku uprawy w glebie lepiej sprawdzą się tunele pojedyncze. Wówczas nastawiamy się na jak najwcześniejszy zbiór i sprzedaż po wyższych cenach. Z kolei tunele zblokowane lepiej sprawdzą się w uprawie odmian powtarzających w systemie bezglebowym. Tomasz Domański podkreślił, że nie powinniśmy operować opiniami, że jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego.
Wraz z rosnącą popularnością uprawy pod osłonami, producenci coraz częściej decydują się także na uprawianie truskawek w różnego rodzaju podłożach, przede wszystkim na bazie włókien kokosowych. Wynika to z nadmiernego nagromadzeniu wszelkiego rodzaju patogenów w glebie. Po kilku latach tradycyjna uprawa nie będzie efektywna. Technologia ta daje szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na wydłużenie zbiorów aż do listopada. Dobranie odpowiedniej odmiany pozwala na dostarczanie na rynek owoców o powtarzalnej jakości przez wiele tygodni. Nie potrzebujemy dużej liczby pracowników sezonowych. Z drugiej strony nakłady na produkcję są niezwykle wysokie i jest ona bardzo wymagająca.
Niezależnie od systemu uprawy odchodzi się od posypowego nawożenia truskawek pod osłonami. W obu przedstawiony przypadkach konieczny jest system fertygacyjny. W przypadku uprawy w glebie dobrze sprawdzą się zwykłe dozowniki. Jednak w przypadku uprawy na rynnach musimy przygotować się na zakup miksera. Tylko komputer jest w stanie precyzyjnie podawać odpowiednią pożywkę dla roślin. Doradca zwrócił uwagę, że w przypadku uprawy na rynnach nie ma miejsca na błędy. Jest to produkcja najbardziej precyzyjna i wymagająca.
Tomasz Domański podkreślał, że zanim zdecydujemy się na uprawę bezglebową, musimy najpierw dużo zainwestować w wiedzę. Rośliny trzeba stale kontrolować, przede wszystkim pod względem wilgotności podłoża, poziomu EC czy liczby cykli nawodnieniowych. Trudniejsza jest także ochrona. Coraz wyższe wymagania odbiorców sprowadzają się do tego, że do kwitnienia stosujemy ochronę konwencjonalną, a po kwitnieniu ochronę biologiczną. Niemniej pomimo wyzwań i kosztów, zwiększa się w Polsce skala uprawy truskawek pod osłonami i trend ten prawdopodobnie będzie coraz popularniejszy.