Przetwórnie podały wyjściowe ceny skupu porzeczek

porzeczki czarne na krzaku

Zbiory porzeczek w Polsce rozpoczną się lada dzień. Pierwsze zakłady z Lubelszczyzny i Podkarpacia podały wyjściowe ceny skupu zarówno porzeczek czerwonych, jak i porzeczek czarnych.

Wszystkie sygnały z rynku świadczyły o wysokich cenach skupu porzeczek czarnych. Pierwsze zakłady podają wyjściowe ceny na poziomie 3,00 zł/kg. Producenci są świadomi niedoborów w związku z czym są przekonani o nadchodzących wzrostach.

Znacznie tańsze są natomiast porzeczki czerwone. Zakłady na początek oferują 0,80 – 1,00 zł/kg. Warto dodać, że są to ceny nieco wyższe niż rok temu. Pojawiają się informację o niższych stawkach.

– Na moich plantacjach plonowanie jest niskie, a owoce pękają z nadmiaru wody – zdaniem Radosława Macha, producenta z Podkarpacia, przetwórcy także w tym sezonie muszą być świadomi, że nie kupią wystarczającej ilości surowca. Na przykład owoce odmiany Wernisaż opadają na ziemię i wystarczy jedna burza, aby nie doszło do zbiorów.

– Są odmiany na których praktycznie nie ma owoców – dodaje. Tak jest w przypadku odmiany Jubilejnaja Kopania. Tisel z kolei owocuje wyłącznie na dolnych gałęziach. Podsumowując ciężko jest określić tegoroczne plonowanie. Niemniej jestem przekonany o nadchodzących wzrostach cen skupu – podsumowuje producent.

3 KOMENTARZE

  1. Na Lubelszczyźnie było w czerwcu gradobicie, pół obiło, czesc spadła bo była poobijana a reszty zostało 1/4 owoców . Nieoplaca się zbierać kombajnem. Cena 2,80 netto na skupie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here