Rośnie import truskawek do Polski. O jakich liczbach mówimy?

truskawki import

Dużo mówimy o imporcie truskawek do Polski czy o procederze fałszowania kraju pochodzenia. Jak zagadnienie prezentuje się w liczbach? Okazuje się, że wobec spadającej produkcji import stanowi coraz większy odsetek owoców w sprzedaży.

Import truskawek do Polski to kontrowersyjne zagadnienie. Dane są jednoznaczne. Na przestrzeni ostatnich lat rośnie import świeżych owoców do naszego kraju. W 2015 import stanowił 5,8% krajowej produkcji, a w ubiegłym roku już 12,6%. Rekordowy pod tym względem był miniony rok, w którym w sumie do Polski trafiło niemal 19 000 ton truskawek z zagranicy. Czy w tym roku ilości te będą większe? Nie ma jeszcze pełnych danych. Niestety, w pierwszych trzech miesiącach był znacznie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Od 2015 roku stale spada produkcja truskawek w Polsce. Od tego samego roku powoli rośnie natomiast import świeżych owoców. Niemniej zjawiska tego nie należy łączyć ze sobą w bezpośredni sposób. Import w czerwcu znacząco spada, wtedy na rynku dominują owoce krajowe. Z drugiej strony rynek nie załamałby się, gdyby od połowy maja do połowy lipca nie trafiła do naszego kraju ani jedna tona owoców z zagranicy.

Jak widzimy na wykresie poniżej – w rekordowym pod względem importu – roku 2021, najwięcej truskawek trafiało do Polski w kwietniu i w maju (ponad 5000 ton miesięcznie). W czerwcu import znacząco spadł, a od lipca do grudnia był śladowy. Wykres wygląda bardzo podobnie w poprzednich latach. 

Import truskawek do Polski
Import truskawek do Polski w 2021 roku. Źródło: Eurostat. Opracowanie własne

Patrząc natomiast na minione lata widzimy powolny, lecz stały wzrost importu świeżych truskawek do Polski. Przyczyn zjawiska jest co najmniej kilka. Po pierwsze wynika to z popytu ze strony konsumentów. W ostatnich latach konsumenci przyzwyczają się, że ich ulubione owoce są w sprzedaży niemal cały rok. Podobnie jest z truskawką, która począwszy od pierwszych partii z Egiptu, a więc od grudnia, skończywszy na ostatnich partiach truskawek powtarzających, jest w marketach praktycznie cały rok.

Większy import dotyczy także rynków hurtowych. Również detaliści chcą od marca oferować na swoich straganach truskawki, co urozmaica ich ofertę. Trend ten na targowiskach należy tłumaczyć spadkiem znaczenia sezonowości na korzyść całorocznego handlu kolejnymi gatunkami owoców. Podsumowując, rynek nadal wymaga wydłużenia krajowego sezonu truskawkowego. 

 

Import truskawek do Polski w latach
Import truskawek do Polski w latach. Źródło: Eurostat. Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here