W Hiszpanii pracownicy nie chcą schylać się przy zbiorze truskawek

zbiory truskawek

Niedobór siły roboczej przy zbiorach truskawek napędza innowacje w gospodarstwach. Taki trend można zaobserwować w hiszpańskiej prowincji Huelva. Plantatorzy powoli odchodzą od uprawy gruntowej.

Zdaniem tamtejszych przedstawicieli branży całkowite przestawienie produkcji z gruntowej na rynnową nastąpi w Huelvie za 5 do 8 lat. Pomimo wysokich kosztów, rozwiązanie przynosi szereg korzyści.

Jak podają hiszpańskie media branżowe, głównym powodem takiego trendu jest niedobór siły roboczej. Bardzo często zdarza się, że pracownicy sezonowi porzucają plantacje uprawianą w gruncie i przenoszą się do rolnika, który uprawia truskawki na rynnach, bądź maliny, czy borówki.

Z takimi sytuacjami mamy do czynienia również w Polsce. Nierzadko pracownicy nie wahają się zakończyć pracy na plantacji owoców przemysłowych, aby ją kontynuować na zadbanej i nawadnianej plantacji truskawek deserowych.

Kolejnym argumentem jest wydajność pracy. Jeśli weźmiemy dwie plantacje o takim samym areale, z których na pierwszej truskawki będą uprawiane w gruncie, a w drugiej na rynnach, to do zerwania owoców z tej drugiej potrzeba mniej godzin. Mniej godzin, to mniej pracowników.

 

Źródło: agrodiariohuelva.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here