Zwalczanie szkodników bez ograniczeń

Emulpar’ 940 EC  jest to środek naturalny, który zawiera olej rydzowy z lnianki (Camelina sativa) należącej do rodziny kapustowatych. Przeznaczony jest do  mechanicznego zwalczania szkodników w sadach i innych uprawach ogrodniczych. Dobrze wpisuje się w strategię ograniczania środków chemicznych przeznaczonych do ochrony sadów.

Charakteryzuje się szybkim działaniem w stosunku do roztoczy i owadów oraz nie ma wyznaczonego  okresu karencji. Emulpar’ 940 EC jest przydatny w strategii przeciwdziałania odporności szkodników na środki chemiczne i można go stosować w rotacji z nimi. Nie powinien być stosowany w sadach chronionych biologicznie.  

Kiedy należy stosować Emulpar’ 940 EC w sadach?
Bez ograniczeń od zimy poprzez wiosnę do późnej jesieni. Zastosowany zimą i wczesną wiosną, gdy  temperatura przekroczy +8°C zwalcza jaja przędziorka owocowca na jabłoni i śliwie, a także zimujące larwy tarcznika niszczyciela i misecznika śliwowca oraz innych czerwców zimujących na drzewach owocowych, a także na leszczynie.

Opryskiwanie roślin zaleca się wykonać  podczas suchej pogody pokrywając dokładnie drzewa cieczą o stężeniu 1,2% (1,2 l produktu  na 100 l wody). Na początku okresu wegetacji, w kwietniu Emulpar’ 940 EC można użyć do zwalczania wychodzących z miejsc zimowania i rozpoczynających żerowanie szpecieli, wylęgających się z jaj larw przędziorków oraz mszyc na jabłoni, śliwie i innych drzewach pestkowych. Zabieg należy wykonać zanim mszyce zwiną liście, gdyż żerujące w ukryciu nie zostaną pokryte cieczą i nie będą zniszczone.

Produkt może być stosowany także w późniejszym okresie wegetacji aż do jesieni do zwalczania szpecieli, przędziorków, mszyc i czerwców zgodnie z instrukcją na etykiecie środka Emulpar’ 940 EC. Ciecz użytkowa tego produktu pokrywa ciało owadów i roztoczy utrudnia tym samym ich poruszanie się, oddycha nie i żerowanie, co prowadzi do śmierci. 

Środek zaleca się stosować w warunkach pozwalających  na szybkie wysychanie roślin, najlepiej w ciągu 1–3 godzin, ponieważ zbyt długie pozostawanie na  liściach blokuje wymianę gazową przez aparaty szparkowe roślin. Emulpar’ 940 EC nie może być  stosowany w czasie kwitnienia drzew, a także po kwitnieniu na odmianie jabłoni Golden Delicious, która jest bardzo wrażliwa i może dochodzić do ordzawiania owoców. Na szczególnie cennych  odmianach jabłoni chcąc sprawdzić ewentualną wrażliwość na ten środek, zaleca się wykonać próbę na kilku drzewach i obserwować czy nie pojawią się niepożądane objawy fitotoksyczności.  

Kiedy należy stosować Emulpar’ 940 EC w jagodnikach?

Bez ograniczeń, od wczesnej wiosny, poprzez lato do późnej jesieni. Zastosowany wiosną, gdy temperatura przekroczy +8°C zwalcza zimujące larwy misecznika śliwowca i innych czerwców naborówce wysokiej, agreście, porzeczkach i innych krzewach. Opryskiwanie roślin zaleca się wykonać podczas suchej pogody pokrywając dokładnie krzewy cieczą o stężeniu 1,2% (1,2 l produktu na 100 l wody).

Przed i po kwitnieniu porzeczki czarnej Emulpar’ 940 EC można użyć do zwalczania wychodzących z miejsc zimowania i rozpoczynających żerowanie szpecieli wielkopąkowca porzeczkowego, a na malinie przebarwiacza malinowego, także na wszystkich krzewach niszczymy przędziorka chmielowca i mszyce. Zabieg należy wykonać zanim mszyce zwiną liście, gdyż żerujące w ukryciu nie zostaną pokryte cieczą i nie będą zniszczone. Produkt może być stosowany latem aż do jesieni do zwalczania żerujących na powierzchni liści szpecieli, przędziorków, mszyc oraz miseczników. Ciecz użytkowa tego produktu pokrywa ciało owadów i roztoczy, utrudnia tym samym ich poruszanie się, oddychanie i żerowanie, co prowadzi do śmierci.

Środek zaleca się stosować w warunkach pozwalających  na szybkie wysychanie roślin, najlepiej w ciągu 1–3 godzin, ponieważ zbyt długie pozostawanie n  liściach blokuje wymianę gazową przez aparaty szparkowe roślin. Emulpar’ 940 EC nie może być stosowany w czasie kwitnienia krzewów, ani w temperaturze powyżej +24°C. Pod koniec czerwca lub na początku lipca zwalcza młode larwy misecznika, ale na borówce wysokiej należy sprawdzić, czy na danej odmianie nie usuwa delikatnego nalotu woskowego. Emulpar’ 940 EC zastosowany w lecie, po zbiorze borówki, także skutecznie redukował larwy miseczników. Produkt ten może być włączony do programu zwalczania wymienionych szkodników w rotacji ze środkami chemicznymi.

Dr hab. Barbara Łabanowska,  prof. dr hab. Gabriel Łabanowski Skierniewice 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here