Cięcie mechaniczne sadu piłami tarczowymi – opinia sadownika po 4 latach, 11.12.2020

piła konturowa do cięcia sadu

Spotkaliśmy się dziś w zimowej scenerii w gospodarstwie sadowniczym Łukasza Dobrosza w miejscowości Trębaczew. Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawdza się cięcie mechaniczne jabłoni piłami tarczowymi do konturowego cięcia.

Widoczna na filmie kwatera składa się z odmian Gloster i Gala. Cięcie mechaniczne jest praktykowane w tym sadzie od czterech lat. Na filmie można również zobaczyć cięcie Idareda, który w tym sezonie rósł bardzo silnie z powodu ograniczonego owocowania. 

Darmowy numer TMJ - baner corner

Zdaniem pana Łukasza, w przypadku cięcia piłami tarczowymi można zauważyć jeszcze słabszy wzrost wegetatywny w okresie wiosny i lata, niż po cięciu listwami tnącymi. Wynika to z tego, że wszystkie rany są poszarpane, a nie równo ucięte. W związku z tym rany goją się lepiej.

Jak po każdym cięciu mechanicznych, wymagana jest zazwyczaj delikatna ręczna korekta. W efekcie sadownik jest zadowolony z równomiernego doświetlenia owoców, wynikającego z braku grubszych gałęzi.

Maszyna ta, jak wiele podobnych tego typu urządzeń, jest wyposażona w dwulistwowy zestaw tnący. Z powodzeniem utniemy nią gałęzie o średnicy do 30 milimetrów. Na filmie widzimy zasilanie urządzenia bezpośrednio z układu hydraulicznego ciągnika. Sterowanie odbywa się z panelu wewnątrz kabiny.

piła konturowa do cięcia sadupiła konturowa do cięcia sadu

6 KOMENTARZE

  1. Nie wiem dlaczego ale u mnie starsze drzewa po takim cięciu oszalały ze wzrostem na górze. I narobiło się kołków po 2 latach -z jednym pąkiem. Nie ma jak się to zrobi rękoma z głową. Ładniejszy towar.

  2. Prawda jest taka że do rekonstrukcji i cięcia mechanicznego nadaje się wyłączne sad który można obciąć listwa a nie taki do którego cięcia konieczne są piły. Piły bardziej szarpią ale to ma plusy i minusy jeśli chodzi o obumarła tkankę wisząca na drzewie która jest miejscem bytowania sprawców chorób koty i drewna to z pewnością na minus. Listwy mają ząbkowane noże i również nie pozostawiają gładkiego cięcia…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here