IFORED na Fruit Attraction w Madrycie

    redakcja „Truskawka, Malina, Jagody” i „Hasło Ogrodnicze”

    W 2012 r. przedstawiciele 14 największych firm zajmujących się produkcją i marketingiem jabłek (z 13 krajów na 5 kontynentach) doprowadzili do powołania międzynarodowego konsorcjum IFORED. Jednostka ta miała zajmować się wprowadzeniem do uprawy odmian jabłek z czerwonym miąższem. Podczas odbywających się 5–7.10.2016 r. targów Fruit Attraction w Madrycie (Hiszpania), zostały zaprezentowane pierwsze z takich kreacji. Wyróżniają się one doskonałym smakiem i niespotykanym wyglądem, czym mają zaintrygować konsumentów z całego świata.
    [envira-gallery id=”38798″]

    Wszystkie odmiany promowane w projekcie IFORED: R201 (fot. 1), Y101 (fot. 2) i Y102 (fot. 3), są własnością francuskiej firmy IFO (skrót od nazwy International Fruit Obtention), która powstała w 2004 r. w Angers we Francji. Tam na 20 ha założono sady doświadczalne. Obecnie IFO oferuje wiele odmian, które są efektem prac hodowlanych prowadzonych w ostatnich 20 latach. Wśród nich są odmiany o owocach od słodkich po kwaskowate, których wybarwienie miąższu może być czerwone w 30% aż do ciemnoczerwonego. Skórka może także różnić się barwą – być jednolicie czerwona, dwukolorowa, pomarańczowa lub żółta. Termin zbioru jabłek z kolekcji IFO jest również zróżnicowany – od wczesnych odmian, jak Royal Gala®, do bardzo późnych, jak ‘Cripp’s Pink’ (Pink Lady®).

    Kolejnym krokiem po powołaniu IFORED było założenie sadów pilotażowych, w których rosną i oceniane są odmiany o owocach o czerwonym miąższu. Jest to jeden z elementów projektu. W pierwszym „rozdaniu” oceniano trzy odmiany: po jednej o skórce żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Owoce odmiany R201 charakteryzują się intensywnie czerwoną skórką z widocznymi przetchlinkami oraz jasnoczerwonym i atrakcyjnym rumieńcem. Miąższ jest żywoczerwony, aromatyczny, o posmaku owoców jagodowych. Zbiór jabłek przypada w terminie zbioru owoców odmiany ‘Braeburn’. Atrakcyjna pomarańczowa skórka z widocznymi żółtymi przetchlinkami jest charakterystyczna dla odmiany o numerze Y101. Miąższ tych jabłek jest różowoczerwony, jędrny, soczysty. Smak jest bardzo dobrze zbalansowany, słodko-kwaskowaty. Zbiór jabłek Y101 przypada na koniec zbioru owoców odmiany ‘Gala’. Natomiast owoce odmiany Y102 są zbierane po terminie zrywania jabłek odmiany ‘Golden Delicious’. Skórka owoców Y102 jest żółta, z widocznymi przetchlinkami. Miąższ jest różowy, smaczny. Jabłka dobrze się przechowują.

    Pierwsze sady doświadczalne założono w Europie w 2016 r., po raz pierwszy owoce z nich będą oceniane jesienią 2017 r. Ocenie będą podlegały takie ich cechy jak smak oraz możliwość przechowywania, a także podatność na porażenie przez choroby i szkodniki.

    Jak informowano podczas konferencji prasowej towarzyszącej targom Fruit Attraction, do praktyki sadowniczej nowe odmiany mają zostać wprowadzone w 2018 r. Dodatkowym atutem, jaki IFORED oferuje sadownikom, ma być opracowanie i prowadzenie kampanii marketingowej na całym świecie wspomagającej sprzedaż jabłek o czerwonym miąższu. Jak informował Bruno Essner (fot. 4), prezes IFORED, w wybranych odmianach drzemie duży potencjał, są smaczne i mają zróżnicowaną barwę skórki. Ponadto IFORED w badaniach wstępnych ma też kolejne propozycje, które w przyszłości także mają szansę zainteresować konsumentów.

    Dziś partnerzy projektu IFORED są zaangażowani w produkcję i marketing przedstawionych trzech odmian na perspektywicznych rynkach. Potencjalnie mają to być 3 mln ton owoców produkowanych na 55 tys. ha w 13 krajach. W Europie do stowarzyszenia IFORED należą: AMG (Gerfruit und Mesfruit) z Francji, Blue Whale (Francja), Empire World Trade (Wielka Brytania), Fenaco (Szwajcaria), IFO (Francja), włoska NovaMela (VOG, VI.P, Melinda, La Trentina und Rivoira), Nufri z Hiszpanii, Worldwide Fruit (Wielka Brytania) oraz Red Apple Germany z Niemiec.

    W 8. edycji targów Fruit Attraction uczestniczyło 1238 wystawców z 25 krajów (20% więcej niż w 2015 r.). Targi w 2016 r. odwiedziło ponad 58 tys. osób ze 102 krajów. Wśród zagranicznych gości dominowali mieszkańcy Włoch, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Polski i Belgii. Powierzchnia wystawowa przekroczyła 40 tys. m2. Organizatorami targów pozostają IFEMA i FEPEX.

    • fot. 1–4 materiały prasowe IFORED