XIV Dożynki Sadownicze

    Europejskie Święto Jabłka (Dożynki Sadownicze) odbyło się po raz czternasty 7–8 września 2013 r. w Obrazowie (pow. Sandomierz). Obchodom towarzyszyła wystawa środków do produkcji, maszyn przydatnych dla sadowników. Prowadzono też bezpłatne fachowe doradztwo.

    [envira-gallery id=”39980″]

    O różnej mocy

    Na stoisku firmy Rol-Gos Małgorzaty i Waldemara Śliwińskich z Chwałek k. Sandomierza, dealera ciągników marki Kubota, odbyły się konkursy w jeździe na czas: miniciągnikiem Kubota B1620 zagregowanym z dwoma wózkami sadowniczymi (fot. 1) oraz ciągnikiem-zabawką dla dzieci. Konkursy zorganizowała firma Kubota, a prowadził je Andrzej Sosiński, specjalista ds. marketingu w tej firmie. Ciągnik Kubota B1620 – którego możliwości można było sprawdzić podczas konkursu – należy do serii miniciągników B20. Obejmuje ona maszyny z napędem na 4 koła, o silnikach dwu- i trzycylindrowych E-TVCS Kubota Diesel o mocy 10–18 KM, chłodzonych cieczą. Wszystkie modele z serii B20 mają homologację drogową.

    • rosahumus agrosimex gleba
    • agrosimex sekator promocja mikołajki prezent

    Kubota RTV 900 to pojazd użytkowy, którym można przewozić ładunki o masie 500 kg lub o objętości 0,455 cm3. Wyposażony jest w napęd na 4 koła załączany mechanicznie. Blokada mechanizmu różnicowego działa na tylną oś. Pojazd ten wyposażono w silnik Diesel Kubota o pojemności 900 cm3 i mocy 20,9 KM, trzystopniowy reduktor, hydrostatyczną przekładnię główną, która zapewnia płynną regulację prędkości jazdy – informował A. Sosiński (fot. 2). W pojeździe hamulce są hydrauliczne, tarczowe, mokre z systemem hamowania na 4 koła. Seryjnie montowane jest wspomaganie kierownicy, co zapewnia dobrą zwrotność i wygodę podczas jazdy. Jego długość wynosi 2,99 m, szerokość 1,52 m i wysokość 2,015 m, natomiast rozstaw kół przednich – 1,15 m, tylnych – 1,18 m, a osi – 1,97 m. Kubota RTV 900 ma homologację drogową oraz możliwość ciągnięcia przyczepy z uwagi na opcjonalny zaczep kulowy. Z przodu pojazdu można zamontować trzypunktowy układ zawieszenia.

    Na wystawie prezentowano także kilka innych ciągników tej firmy. Na przykład model Kubota STV 40, który, choć zaliczany jest przez producenta do profesjonalnych miniciągników do celów komunalnych, wyposażony jest w oszczędny silnik Diesla o mocy 39,5 KM, napęd 4 WD załączany mechanicznie i blokadę mechanizmu różnicowego działającą na tylną oś. Natomiast Kubota L4100 to ciągnik z serii L o silniku Diesla o mocy 41 KM. Ma on przekładnię mechaniczną, 8 biegów do przodu i 4 do tyłu oraz napęd na 4 koła. Dla gospodarstw, w których, oprócz owoców, produkowane są także warzywa oferowano model M6040.

    P.U.H. Agromar A.S.O.C. z Chobrzan prezentowało ciągniki Landini oraz ciągnik Farmtrac model Escort 550DT (fot. 3) wyposażony w trzycylindrowy silnik Diesla Forda o mocy 47,6 KM, chłodzony cieczą. Sprzęgło w tym modelu jest dwutarczowe, suche z niezależnym sterowaniem sprzęgła WOM. Skrzynia biegów (8 biegów do przodu i 2 do tyłu) jest mechaniczna o stałym zazębieniu. Mechaniczna jest także blokada mechanizmu różnicowego. Układ kierowniczy w tym ciągniku jest hydrostatyczny, a hamulce tarczowe mokre. Prezentowany model miał długość 3,43 m, szerokość 1,67 m i wysokość 2,37 m.

    Na stoisku firmy Bio Complex ze Stopnicy prezentowano ciągnik sadowniczy Kioti LX500L (fot. 4) wyposażony w wysokoprężny silnik chłodzony cieczą o mocy 50 KM Daedong, charakteryzujący się niską emisją spalin, zgodną z normą EEC Stage IIIA, wysoką wydajnością, przekładnią z 16 przełożeniami do przodu i 16 do tyłu, sprzęgłem suchym pojedynczym i hamulcami wielotarczowymi, mokrymi. Napęd na 4 koła zwiększa przyczepność i ułatwia wykonywanie manewrów maszyną. Funkcja Over Turning zapewnia niewielki promień skrętu ciągnika i dobrą manewrowość. Prezentowany model był wyposażony w kabinę.

    Na stoisku A.R. Chmielewski z Kleczanowa prezentowano dwa ciągniki Deutz-Fahr Agrokid 230 i LS R60. W pierwszym z nich (fot. 5) jednostkę napędową stanowi chłodzony cieczą silnik Diesla o mocy 50 KM z turbodoładowaniem Mitsubishi EURO III. Sprzęgło w nim jest mechaniczne, skrzynia biegów też mechaniczna zsynchronizowana, 4 biegi i 3 zakresy prędkości z superreduktorem (12 biegów do przodu i 12 do tyłu). Rewers jest mechaniczny zsynchronizowany, hamulce tarczowe w kąpieli olejowej, a układ kierowniczy hydrostatyczny z niezależną pompą. Prędkości WOM tylnego (zsynchronizowany) to 540–540 ECO obr./min. Minimalny promień zawracania bez użycia hamulców wynosi 2,6 m.

    Do koszenia trawy i rozdrabniania gałęzi

    Na stoisku firmy Rol-Gos prezentowano także kosiarki i rozdrabniacze włoskiej firmy Breviglieri, m.in. model rozdrabniacza bijakowego o szerokości roboczej 1,85 m z dołączoną podkaszarką boczną z nożami o napędzie hydraulicznym marki Peruzzo. Rozdrabniacz ten charakteryzuje się przesuwem bocznym mechanicznym (w opcji hydrauliczny) i możliwością montażu z tyłu lub z przodu ciągnika (fot. 6). Natomiast kosiarka bijakowa o szerokości 1,6 m marki Peruzzo model Koala (fot. 7) wyposażona jest w 40 młotków i kosz zbierający z wysokim wysypem. Ramię podnosi kosz na wysokość 1,85 m. Wymaga współpracy z ciągnikiem o WOM
    z 540 obr./min. Inny z prezentowanych modeli – Peruzzo Elephant – ma szerokość roboczą 2 m i rozdrabnia bez trudu gałęzie o średnicy 4 cm, a kosz jest podnoszony na wysokość 2,2 m.

    Na stoisku P.U.H. Agromar A.S.O.C. (firma współpracująca Agro-Leliwa z Tarnobrzega) prezentowano kosiarki i rozdrabniacze bijakowe do gałęzi włoskiej firmy Rinieri (fot. 8). Model TRL 175 ma szerokość roboczą
    1,75 m, mechaniczny przesuw boczny i tylne przeciwnoże. Można nim ciąć trawę i rozdrabniać gałęzie o średnicy do 8 cm. Model TRC 225, kosiarko-rozdrabniacz, może mieć szerokość roboczą od 2,55 m do
    3,15 m. Można nim rozdrabniać gałęzie o średnicy do 5 cm. Wyposażony jest w hydrauliczny przesuw boczny. Zamiast tylnej belki podporowej po bokach, ma koła podporowe.

    Firma Bio Complex ze Stopnicy prezentowała wielofunkcyjny nośnik narzędzi Tortella. Ta włoska maszyna może współpracować z ciągnikiem o mocy 30–90 KM i mieć przyłączony: rozdrabniacz bijakowy (fot. 9), bronę wirnikową, glebogryzarkę lub urządzenie do nacinania korzeni. Jest ona wyposażona we własny układ hydrauliczny obsługujący maszynę i siłownik boczny umożliwiający przesuwanie podłączonego narzędzia pod korony drzew w sadzie.

    Innowacje sadownicze

    Dużym zainteresowaniem cieszyło się bezpłatne doradztwo w zakresie produkcji sadowniczej. Na stoisku ProCam Polska doradcy ds. sadownictwa przeprowadzali m.in. ocenę dojrzałości poszczególnych odmian jabłek i gruszek na podstawie pomiaru jędrności miąższu, zawartości ekstraktu i testu skrobiowego (fot. 10). Na stoisku firmy Timac Agro przeprowadzono analizę zawartości składników pokarmowych w liściach za pomocą zestawu do fluorymetrii.

    Darmowy numer TMJ - baner corner