Mrożone truskawki były importowane w dużych ilościach w szczycie sezonu

mrożone truskawki

Zbiory, skup i przetwórstwo truskawek w 2022 roku już dawno za nami. Niemniej na rynku mrożonych truskawek cały czas dużo się dzieje… w kwestii importu.

Analizując wykres importu mrożonych truskawek z Egiptu widzimy, że w czerwcu 2022 wzrósł on o 184% w stosunku rok do roku. Po rekordzie importu z maja, czerwcowy wynik również robi wrażenie. Wyższa była również średnia cena każdego kilograma. Ale czego to dowodzi?

Dowodzi znaczących niedoborów surowca dla przetwórstwa w Polsce, o czym informowaliśmy wielokrotnie. Majowe i czerwcowe dostawy na znacznie wyższym poziomie niż rok temu udowadniają, że odbiorcy (w tym przetwórcy) w Polsce przed rozpoczęciem zbiorów doskonale zdawali sobie sprawę z sytuacji na plantacjach. Cała logistyka była uzgodniona znacznie wcześniej po to, aby mrożone truskawki docierały do Polski w szczycie sezonu zbiorów.

Pomimo tak dużego importu, który w pierwszej połowie roku był o 130% większy niż w pierwszej połowie 2021 roku, ceny skupu były satysfakcjonujące. Przez większą część sezonu przekraczały poziom 6,00 zł/kg w przypadku truskawek do mrożenia, a miejscami osiągnęły poziom 7,00 zł/kg, co pokazuje, jak duże było zapotrzebowanie na truskawki.

Import mrożonych truskawek z Egiptu
Import mrożonych truskawek z Egiptu w tonach. Dane Eurostat, opracowanie własne

źródło: eurostat.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here