Serbia: Cena skupu malin w górę. Producenci mieli rację

Stało się. Cena skupu malin na mrożenie w części Serbii osiągnęła 600 dinarów. Taki poziom cen przed sezonem prognozował tamtejszy Związek Producentów Malin i Jeżyn. Jego działacze byli za to krytykowani. 

Warto dodać, że już wiosną serbscy związkowcy przekonywali, że tegoroczne plony będą o około 30% niższe. Nagłaśniano także bardzo wysokie ceny mrożonych malin i błyskawicznie kurczące się zapasy przetworzonych owoców w magazynach przetwórni. Sezon 2022 miał być pod względem cen rekordowy i wiosenny scenariusz sprawdza się. 

Obecnie pierwsze zakłady wystawiły wczoraj cenę skupu na poziomie 600 dinarów. To równowartość 24,17 zł za kilogram. Plantatorzy nie kryją zadowolenia. Ponadto prognozują kolejne wzrosty, nawet do poziomu odpowiadającemu 30 zł za kilogram.

Przed rozpoczęciem sezonu zawsze mamy do czynienia z przepychankami cenowymi. Każda ze stron transakcji działa w swoim interesie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć argument podawany przed ponad dwoma tygodniami w Serbii. Otóż zdaniem przetwórców, czynnikiem, który miał wpłynąć na ceny niższe od notowanych obecnie miały być bardzo wysokie prognozy zbiorów w Polsce. Nawiasem mówiąc na to się nie zanosi.

Przykład aktualnego sezonu malinowego w Serbii udowadnia, jak ważne jest posiadanie i sprawne działanie silnego związku branżowego. Niestety pomimo prób jego utworzenia nie mamy w Polsce związku producentów malin. Taka organizacja bezdyskusyjnie jest potrzebna zwłaszcza, że jesteśmy największym producentem gatunku w Unii Europejskiej.

źródło: novosti.rs

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here