Ukraińcy prognozują spadki cen borówek w najbliższych latach

borówka amerykańska

Globalna produkcja, handel i spożycie borówek rosną. W Polsce przybywa plantacji, ale nie tylko w Polsce. Z tego względu co jakiś czas pojawiają się opinie, że w kolejnych latach ceny mogą ulec pogorszeniu.

Takiego zdania jest UPOA (Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw). Według ukraińskich ekspertów ceny borówek znacząco spadną w ciągu najbliższych 2 – 3 lat. Rynek ukraiński jest już niemal całkowicie nasycony i dalszy wzrost podaży musi skończyć się załamaniem rynku w przypadku braku eksportu. Ponadto w ostatnich latach ceny były satysfakcjonujące, co zachęcało do kolejnych nasadzeń.

Ukraińcy widzą Polskę jako głównego konkurenta, jeśli chodzi o eksport borówek na rynki zachodniej Europy. Eksperci podkreślają także wpływ ceny w Polsce na stawki, jakie uzyskują ukraińscy producenci. Jeśli sytuacja z minionego sezonu powtórzy się (chwilowe załamanie cen w Polsce) będzie miało to błyskawiczne odzwierciedlenie na rynku ukraińskim. To (z tamtejszego punktu widzenia) jeszcze bardziej pogłębi „borówkowy” kryzys na Ukrainie.

Uprawa borówek zyskuje na popularności w Polsce. Nierzadko jest alternatywą dla produkcji jabłoni. W ostatnich latach w bardzo szybkim tempie przybywa nowych plantacji gatunku. Natomiast sytuacja cenowa będzie w dużej mierze zależała od wyników sprzedaży i możliwości eksportu.

źródło: allretail.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here