Ceny malin – bardzo małe różnice między hurtem a skupem na mrożenie

maliny Glen

W przypadku malin deserowych, praktycznie od niedzieli mamy cenowy „dołek”. Zdaniem plantatorów bardzo prawdopodobne jest powtórka cenowego scenariusza z rynku truskawek.

Aktualne ceny malin w hurcie – 19.06.2024

– Aktualnie w ofercie na rynkach hurtowych dominuje Przehyba i Glen. W obu przypadkach mówimy w zasadzie o wysypie owoców. Dojrzewanie owoców przyspieszają wysokie temperatury – mówi nam Rafał Fiejkowski, plantator z okolic Grójca.

Jeśli chodzi o handel to od niedzieli mamy cenowy „dołek”. Owoce niższej jakości są sprzedawane nawet po 10,00 zł/kg. – Mam stałych odbiorców, więc nie spędzam dużo czasu na rynku, ale muszę orientować się w sytuacji rynkowej. Niestety, ten tydzień to duża podaż i trudna sprzedaż malin – dodaje nasz rozmówca.

Jak dodaje, do niedzieli sprzedaż była płynna, a ceny zadowalające. Praktycznie bez problemu udawało się sprzedać owoce po 20,00 – 24,00 zł/kg.

Sprzedać na hurcie czy na skupie?

– Jestem na rynku bardzo często i z przykrością muszę stwierdzić, że około 40% malin nie powinno się tam znaleźć. Powinny trafić na punkty skupu – podkreśla pan Rafał.

Cena na skupach osiągnęła już 9,00 zł/kg więc mając na uwadze koszty wyjazdu na rynek hurtowy i czas praktycznie mówimy o tej samej cenie. Plantator również jest zdania, że w takim wypadku lepiej dla wszystkich byłoby, gdyby maliny niższej jakości trafiły do przetwórni.

– Nie zdziwię się, gdy w przypadku malin doświadczymy tego samego scenariusza, co w przypadku truskawek. Po tygodniu niskich cen, podaż szybko spadnie i zacznie się rywalizacja kupujących o owoce. To zasługa ogólnie bardzo słabej kondycji plantacji – podsumowuje pan Rafał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here