Ceny skupu bez zmian. Przetwórnie nie wierzą w szybki koniec sezonu?

truskawki tłoczenie

Podaż truskawek dla przetwórstwa w najbliższych dniach zacznie szybko spadać. Producenci nie mają co do tego wątpliwości. Można odnieść wrażenie, że przetwórcy nie wierzą w tę narrację…

Ceny skupu 2024 – niezmienne i bardzo niskie

Ceny skupu truskawek na mrożenie w zagłębiu grójeckim pozostają niezmienne od kilku dni. Niemal wszędzie wynoszą 4,20 zł/kg za truskawki na mrożenie oraz 3,00 – 3,20 zł/kg za truskawki na tłoczenie. W nielicznych firmach plantatorzy mogą otrzymać symboliczne 10 groszy więcej.

W kontekście kosztów produkcji, a przede wszystkim tegorocznej podaży należy po raz kolejny podkreślić, że są to ceny rażąco niskie. Plantatorzy informują, że zbiory truskawek na plantacjach przemysłowych o niższym standardzie skończą się już na początku przyszłego tygodnia. – Kwaterę Rumby zebraliśmy cztery razy. W poniedziałek lub wtorek planujemy ostatni zbiór w kisten – relacjonuje plantator z Michałowic w gminie Mogielnica.

Przetwórcy chyba nie wierzą w szybki koniec sezonu

Z rozmów, które przeprowadziliśmy można wywnioskować, że osoby odpowiedzialne za zakup surowca w przetwórniach często wręcz nie wierzą w narrację o szybko kończących się zbiorach. Niektórzy uważają to wręcz za propagandę plantatorów czy branżowych portali. Nic bardziej mylnego. To, co dzieje się dziś na plantacjach to efekt wyjątkowego, z co najmniej trzech powodów, sezonu. Jest on:

  • wyjątkowo wczesny
  • wyjątkowo gorący
  • wyjątkowo suchy

Te trzy czynniki sprawiły, że wiele odmian dojrzało praktycznie jednocześnie. Sezon rozpoczął się szybko i równie szybko się skończy – komentują plantatorzy.

Przedsiębiorcy zajmujący się skupem zauważają, że mimo podobnej liczby dostawców i areału jak rok temu, obracają znacznie mniejszym wolumenem owoców do przetwórstwa. Zakłady nie wykazują chęci rywalizacji o surowiec ani do mrożenia, ani do tłoczenia. W efekcie nie rosną ceny. W przypadku mrożonek głównym czynnikiem jest oczywiście kolejny rok masowego importu z Egiptu. Z kolei w drugim przypadku polityka zakupowa jest co najmniej zastanawiająca, ponieważ import koncentratu truskawkowego nie osiąga takiej skali jaką obserwujemy w przypadku mrożonek.

1 KOMENTARZ

  1. Po co podnosić jak ameby przywożą i przepłacają pracowników byle tylko zebrać….a że nic nie zostaje to zupełnie nieważne…. najważniejsze jest wyczyszczenie plantacji żeby sąsiad pękł z zazdrości….zysk niewazny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here