Skup malin 2024. W Polsce coraz wyższe ceny, w Serbii osiągnięto porozumienie

skup malin

Ceny skupu malin w Polsce rosną z dnia na dzień. Być może poziom powtarzanych tak często 9,00 zł/kg zostanie przekroczony już dziś. W Serbii także notujemy nieznaczne wzrosty.

Aktualne ceny skupu malin w Polsce

Plantatorzy są przekonani, że zapowiadanymi blokadami wywarli skuteczną presję na właścicielach mroźni. Z kolei przetwórcy twierdzą, że z powodu niższych plonów ceny i tak by wzrosły. Niezależnie od tego, która strona ma więcej racji, faktem jest, że ceny skupu malin w Polsce systematycznie rosną od czwartku.

O wyjściowych 5,00 – 5,20 zł/kg wczoraj stawki zbliżyły się do 9,00 zł/kg. Jak przekazuje nam plantator z okolic Chodla, w jego sąsiedztwie wczoraj ceny skupu kształtowały się następująco. Widzimy przede wszystkim dużą różnicę między zakupem malin na mrożenie i na tłoczenie.

  • P.W. – 7,50 zł/kg
  • klasa pierwsza / 8,00 – 8,10 zł/kg
  • klasa ekstra / 8,50 – 8,70 zł/kg

Ceny w Polsce zawsze były o 10 – 20% niższe niż ceny w Serbii (w zależności od sezonu). Dlatego plantatorzy od początku sezonu uważali, że mając na uwadze stawki na Bałkanach, zakłady w kraju są w stanie bez problemu zaoferować co najmniej 9,00 zł/kg. Patrząc na tempo wzrostów i wczorajsze maksymalne stawki za owoce najwyższej jakości poziom ten zostanie szybko osiągnięty.

Serbowie doszli do porozumienia odnośnie skupu malin

Czytając doniesienia serbskich mediów branżowych, życzymy polskim plantatorom, aby dzięki sprawnie działającym związkom byli w stanie prowadzić tego typu rozmowy i ustalenia. W związku z protestami producentów malin w Serbii oraz próbami obniżenia cen skupu pomimo wstępnego porozumienia z końca maja, strona rządowa po raz kolejny spotkała się w stolicy z przedstawicielami branży przetwórczej i związkami plantatorów. Oto, co ustalono przed kilkoma dniami:

  • cena skupu malin na mrożenie wróci do minimalnego poziomu 9,30 zł/kg (250 dinarów)
  • stosunek zysku producenta do przetwórcy powinien wynosić 60% do 40% ceny eksportowej, na korzyść producenta
  • uzgodniono wzmocnienie kontroli eksportu malin w celu monitorowania ostatecznej ceny eksportowej

Jeśli chodzi o odmianę Miker to w przeliczeniu na złotówki cena skupu w najwyższej klasie jakości symbolicznie  przekroczyła poziom 10,00 zł/kg (272 dinary).

źródło: www.agrotv.rs

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here