Po przymrozkach w celu łagodzenia stresu

W naszych sadach coraz częściej i z większą powtarzalnością notowane są ujemne temperatury w okolicy kwitnienia. W ostatnich kilku dniach temperatura nad ranem spadała do -6/8°C przy gruncie. W koronie drzew było o 1-1,5°C cieplej, jednak i tak jest to szok temperaturowy dla roślin. Szron pojawił się zarówno na trawie w międzyrzędziach, ale także na rozwijających się pąkach.

przymrozkiMusimy pamiętać, że wraz z wyjściem roślin ze spoczynku zimowego zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzeń wywołanych niskimi temperaturami. Wynika to z dużej ilości wody zawartej w komórkach. W rozrzedzonym soku komórkowym mogą powstawać kryształki lodu, które przyczyniają się do uszkodzenia struktur komórkowych jak i samej ściany komórkowej. Roślina taka ulega następnie stresowi oksydacyjnemu (niszczenie struktur pod wpływem tlenu atmosferycznego).

Część z sadowników wykorzystując zraszanie nadkoronowe ochroniło rozwijające się kwiaty jednak jest to jeszcze znikomy procent.

zraszanie

Wykonując w tym okresie zabiegi nalistne produktami zawierającymi aminokwasy, hormony roślinne oraz mikroelementy możemy pomóc roślinie w lepszym zniesieniu stresu związanego z niskimi temperaturami oraz poprawić zawiązywanie owoców.

Prawidłowe dokarmienie rośliny będzie stymulowało rozwój młodej blaszki liściowej, a to właśnie liście odpowiadają za odżywianie rozwijających się kwiatów. Roślina prawidłowo zaopatrzona w makro i mikro składniki pomimo niesprzyjające warunków będzie łatwiej znosić stres i szybciej się regenerować. Mikroelementy podnoszą mrozoodporność i stymulują zawiązywanie owoców. Produktami rekomendowanymi w tym okresie są nawozy FRUITAKADEMIA zielony i różowy pąk. Mają optymalnie dobrany skład makro i mikroelementów pokrywający aktualne potrzeby pokarmowe roślin.

fruit akademiaPo okresie nocnych przymrozków bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich aminokwasów o działaniu antystresowym- seryny oraz proliny. Seryna reguluje gospodarkę wodną i reakcje antystresowe, a prolina poprawia płodność pyłków, zapewnia spójność ścian komórkowych oraz chroni białka przed niekorzystnymi skutkami niskich temperatur. Szczególnie polecamy produkt Naturamin WSP, który zawiera 80% wolnych L- aminokwasów pochodzenia roślinnego, oraz charakteryzuje się najwyższą zawartością Proliny i Seryny.

chemirolStosując w okresie kwitnienia wyciąg z alg Ecklonia Maxima zawierający przede wszystkim auksyny poprawiamy żywotność łagiewki pyłkowej oraz wpływamy na lepsze pobieranie wapnia co jest bardzo istotne przy rozwoju owoców. Sprawdzonym produktem zawierającym wyciąg z alg Ecklonia Maxima jest produkt Kelpak.

Warto również zauważyć że produkty zawierające w swym składzie wyciągi z alg morskich bardzo pozytywnie wpływają na poprawę zdolności regeneracyjnych roślin po uszkodzeniach spowodowanych niskimi temperaturami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here