Czy będą jeszcze przymrozki?

przymrozki 2020

W kalendarzu już maj, przyroda w pełnym rozkwicie. Czy w tym tygodniu pogoda pozwoli cieszyć się plonami?

W ostatnich dniach najwięcej deszczu spadło w okolicy Uniejowa, Kutna, Sieradza i Wielunia, Kalisza, Siedlec- jest to jednak kropla w morzu potrzeb.

Już najbliższa noc będzie dość chłodna z racji dużej ilości pogodnego nieba. Temperatura spadnie do 2-4 stopni na północy kraju i zachodzie, poprzez 4-6 stopni na pozostałym obszarze- w tym w zagłębiu owocowym.

Z poniedziałku na wtorek w wielu regionach popada dzięki czemu noc ciepła- nie mniej niż 5 stopni.

Niebo rozpogodzi się o porankach na dobre od czwartku to jednak już w środę miejscami na północy, południu i w centrum kraju pojawią się przymrozki. Na wysokości standardowej wysokości 2 metrów temperatura spadać będzie do 2-4 stopni powyżej zera, zaś przy gruncie do -1/+1 stopnia.

Są jednak miejsca, gdzie ostatnio niewiele popadało i do środy popada bardzo mało lub wcale. Im niższa wilgotność gleby tym większy spadek temperatury przy gruncie. Zatem miejscami, szczególnie w zastoiskach mrozowych w środę i czwartek temperatura spadnie do 0 stopni na wysokości 2 metrów i -3 stopni przy gruncie. Jedną z takich stacji jest Goszczyn. W kwietniu wskazywała zawsze o około 1-2 stopnie mniej niż na sąsiednim obszarze.

Prognozy na ten tydzień już się wyklarowały.Od czwartku na niebie całego kraju już zagości słońce. Pod koniec tygodnia na południu kraju słupki rtęci pokażą nawet ponad 22 stopnie. Chłodniej lecz również ciepło bo około 18-21 stopni na północy kraju.

ŁS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here