Sad po przymrozkach – powiat rawski [Zdjęcia]

przymrozki
Idared

Za nami prawdopodobnie ostatnia noc z przymrozkami tej wiosny. Niestety, wczorajszej nocy wystąpiły znaczne spadki temperatury, powodując w niektórych miejscach duże zniszczenia.

Zbierając informacje od sadowników można wywnioskować, że podobnie, jak poprzednio przymrozki miały bardzo lokalny charakter. Dużo zależało od ukształtowania terenu. Czasami w obrębie jednej wsi temperatura różniła się nawet o 2 stopnie, dlatego i uszkodzenia są bardzo zróżnicowane. 

Zdjęcia zamieszczone niżej zostały zrobione wczoraj po południu (22.05.2020) w miejscowości Paprotnia w powiecie rawskim. Termometry zaczęły pokazywać wartości ujemne o godzinie 3.00. Temperatura spadła na tych kwaterach nawet do minus 5 stopni Celsjusza (takie stan rzeczy utrzymywał się około 40 minut).

Uszkodzenia widać przede wszystkim na Idaredzie. Po zawiązkach w większości na pierwszy rzut oka można poznać, że zostały przemrożone – wierzchnia warstwa skórki marszczy się i zapada. Podobna sytuacja jest na Ligolu – tutaj także uszkodzenia są wyraźnie widoczne. 

Na innych odmianach, które są nie są tak zaawansowane w rozwoju zawiązków znacznie trudniej ocenić stopień strat. Jedynie po dotknięciu zawiązka można uznać, że jest znacznie bardziej miękki, niż te nieuszkodzone. 

Nie da się w żaden sposób ocenić, jak wygląda ogólna sytuacja w sadach. Spore spadki temperatur wystąpiły na Lubelszczyźnie, w niektórych podgrójeckich miejscowościach również. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię