Nowe rejestracje środków ochrony roślin

Na sezon 2020 zostały zarejestrowane nowe fungicydy i insektycydy do upraw sadowniczych. Podczas TSW zostały one zaprezentowane na stoiskach poszczególnych firm.

Na stoisku firmy Agrosimex mogliśmy zapoznać się z nowym środkiem z oferty firmy Adama – Merplus 800 SC zawierający dwie substancje aktywne kaptan i fosfonian potasu.  Kaptan ma działanie kontaktowe, wszechstronnie ogranicza procesy rozwoju grzyba, natomiast fosfonian potasu oddziałuje zarówno bezpośrednio jak i pośrednio na strzępkę grzybni. Preparat ten jest zarejestrowany w uprawie jabłoni i gruszy do zwalczania parcha jabłoni i parcha gruszy. Zalecaną dawką jest 1,33 l/ 10 000 m2 ściany owoconośnej, maksymalnie 6 razy w sezonie od fazy pękania pąków do dojrzewania owoców,  w odstępie przynajmniej 15 dni między zabiegami.

Agrosimex_TSW

Czytaj także: Technologie ochrony i nawożenia prezentowane na TSW 2020

Nowością of firmy Corteva jest preparat Delegate 250 WG zawierający substancję aktywną spinetoram. W uprawie jabłoni zwalcza owocówkę jabłkóweczkę, owocówkę południóweczkę, zwójki liściowe oraz szrotówka białaczka.  Zabieg należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i składania jaj, najpóźniej w fazie „czarnej główki”. W uprawie gruszy jest zarejestrowany do walki z miodówkami. Zabieg należy wykonać  w trakcie wylęgania larw, najpóźniej w fazie L-3. Zaleca się jego stosowanie w dawce 0,3 kg/ha, raz w sezonie wegetacyjnym po zakończeniu kwitnienia.  Druga nowością jest fungicyd Talius™ Sad zawierający substancję aktywną proquinazyd. Środek jest zarejestrowany do zwalczania mączniaka jabłoni w uprawie jabłoni i gruszy. Zaleca się stosować go w dawce 0,2-0,3 l/ha maksymalnie 3 razy w sezonie w odstępie przynajmniej 10 dni między zabiegami. Stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorobowych od fazy mysiego ucha do momentu, gdy owoc osiąga połowę swojej wielkości zbiorczej.

cotreva

Firma Bayer wprowadziła nowy fungicyd – Luna Care 71, 6 WG zawierający substancje czynną fluopram. W uprawie jabłoni jest zarejestrowany do zwalczania parcha jabłoni w dawce 2 kg/ha maksymalnie 3 razy w sezonie wegetacyjnym w odstępie 8 dni. Natomiast w uprawie gruszy do walki z parchem gruszy, mączniakiem jabłoni na gruszy, brązową plamistością gruszy w dawce 3 kg/ha, maksymalnie 3 razy w sezonie, w odstępie 8 dni między zabiegami. Do wchłonięcia produktu potrzebne są około 2 godziny, po tym czasie opad o wielkości 20-30 mm nie powinien wpłynąć negatywnie na działanie środka.

Nowością od firmy Belchim jest Kenja®  – środek ochrony roślin, w którego składzie znajduje się substancja aktywna isofetamid,  należąca do grupy karboksadmidów (SDHI) – tworzy nową klasę chemiczną. Isoferamid jest skuteczny w zwalczaniu patogenów należących do typu Ascomycetes (np. Sclerotinia sp., Monilia sp.) oraz Deuteromycetes ( np. Botrytis sp.) W uprawie truskawki w gruncie i pod osłonami Kenja® jest zarejestrowana przeciwko szarej pleśni. Zaleca się stosowanie od fazy BBCH 60 (początek kwitnienia, otwarte pierwsze kwiaty) do BBCH 87 (dojrzewanie owoców i nasion, główny zbiór – większość owoców wybarwiona) w dawce 1,2 l/ha (w uprawie wiśni dawka0,9 l/ha) przy maksymalnych 2 aplikacjach w ciągu sezonu wegetacyjnego w odstępie co najmniej 7 dni i 1-dniowej karencji. W wiśniach produkt zwalcza brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here