Wprowadzono zmiany w projekcie rozporządzenia dotyczącego wsparcia dla poszkodowanych w wyniku przymrozków. Żaden z powiatów nie będzie wykluczony z możliwości otrzymania pomocy.
Wcześniejszy zapis był niesprawiedliwy
Ostatnio dużo mówiło się o projekcie rozporządzenia dotyczącego pomocy finansowej dla poszkodowanych w wyniku przymrozków. W projekcie zapisano, że niektóre powiaty nie otrzymają pomocy, bo tam przymrozki nie wystąpiły. Zaraz po upublicznieniu tej informacji wywiązała się dyskusja, bo część sadowników i plantatorów, którzy prowadzą uprawy na terenie wykluczonych z pomocy powiatów, również zgłaszała straty przymrozkowe.
Przeczytaj też: Pomoc po przymrozkach. Komu przysługuje? Jakie stawki? Które powiaty wykluczono?
Konieczne zmiany
28 sierpnia br. minister rolnictwa, Czesław Siekierski poinformował o konieczności wprowadzenia zmian projektu rozporządzenia dotyczącego strat. Wyjaśnił, że 29 sierpnia wprowadzono poprawkę polegającą na rezygnacji z wykazów powiatów wyłączonych z pomocy.
Wcześniej opierano się na analizach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, według których w nocy z 22 na 23 kwietnia nie odnotowano tam temperatur poniżej 0 stopni, które mogłyby prowadzić do strat.
Zatem założono, że prawdopodobieństwo wystąpienia kwietniowych przymrozków na terenie tych 23 powiatów (zlokalizowanych na terenie 2 województw) było bardzo ograniczone.
Jednak w trakcie szacowania strat w uprawach zaczęły napływać do Ministerstwa Rolnictwa sygnały, że również na uprawach zlokalizowanych w wyłączonych powiatach wystąpiły przymrozki, które skutkowały stratami. Dla przykład minister wymienia powiaty: sochaczewski, otwocki, łosicki i siedlecki.
Żaden powiat nie zostanie wykluczony z pomocy
Z tego powodu zadecydowano o konieczności rezygnacji z wykazu województw i powiatów, na których obszarze prowadzone uprawy owoców i winorośli nie będą objęte systemem pomocy.
Jednak, tak samo, jak w przypadku upraw położonych na pozostałym obszarze kraju, szkoda będzie musiała zostać potwierdzona w protokole oszacowania szkód, o którym mowa w § 5 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.)
Zdaniem Ministra takie podejście zapewni bardziej obiektywny i sprawiedliwy dostęp do pomocy dla poszkodowanych producentów.
Ważne jednak, że nadal mówimy tylko o projekcie rozporządzenia.