Ceny agrestu 2021 – nawet przetwórcy nie znają ceny skupu

ceny agrestu

Kolejnym surowcem, który trafi do przetwórstwa po rabarbarze jest agrest. Zbiory coraz bliżej, jednak nadal żaden z przetwórców i pośredników nie ma pojęcia o wyjściowych cenach skupu. Scenariusz powtarza się kolejny rok z rzędu.

Przybywa ofert zarówno kupna, jak i sprzedaży agrestu. Plantatorzy wyceniają swoje owoce najczęściej po 2,00 zł/kg lub więcej. Niestety żaden z kupujących nie potrafi się określić, po jakiej cenie planuje rozpoczęcie skupu. Nie było by w tym nic dziwnego, jeśli to skupy nie znałyby ceny, ponieważ wyłącznie pośredniczą w transakcjach. Problem polega na tym, że sami przetwórcy nie wiedzą, po ile będą kupować. Minimalną cenę skupu agrestu na poziomie 0,40 zł/kg podał niemiecki Döhler. Jednak zdaniem plantatorów na ten fakt nie powinniśmy zwracać uwagi.

Aby zaczerpnąć informacji o początku sezonu wykonaliśmy kilka telefonów do mniejszych mroźni. Po pytaniu o cenę skupu pierwszych odmian agrestu jako odpowiedź słyszymy „nie wiem”. Jest to o tyle niezrozumiałe, ponieważ właściciele mroźni w zdecydowanej większości wiedzą, po ile sprzedadzą swoje produkty. W przypadku mrożonek produkcja jest w dużej mierze zakontraktowana. Można zatem odnieść wrażenie, że kolejny rok z rzędu rozgrywany jest z plantatorami ten sam scenariusz kupienia surowca tak tanio, jak to tylko możliwe.

Kolejna sprawa, o której należy pamiętać, to cena mrożonego agrestu. Jest ona niezwykle stabilna na przestrzeni ostatnich lat. Od wielu miesięcy kilogram kosztuje najczęściej 0,50 euro, czyli 2,23 zł. Czy zatem tak trudno obliczyć przetwórcy, po jakiej cenie opłaca się agrest kupować, czy go zakontraktować?

Jeden z przetwórców powiedział nam, że będzie płacił cenę rynkową. Wobec tego poprosiliśmy o wyjaśnienie. Odrzekł, że gdy rozpocznie się skup, to będzie płacił tyle, co inni.

Zdaniem zdecydowanej większości producentów, na małym i wrażliwym rynku agrestu, owoce powinny być kontraktowane. Niestety, z praktyką tą spotkamy się w Polsce sporadycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here