Czerwona porzeczka tańsza od czarnej

Zbiory i skup porzeczek w pełni. Zarówno czerwonych, jak i czarnych. Gdy prześledzimy archiwalne ceny, zobaczymy, że w ciągu ostatnich 20 lat, pomijając jednorazowe skoki, czerwona porzeczka była tańsza od czarnej. Ostanie cztery lata to kolejno wysokie ceny porzeczek kolorowych, a niezwykle niskie ceny czarnych. Rok 2019 zmienia ten trend.

Obecnie na większości punktów skupu cena oscyluje przeważnie wokół kwoty 0,80 zł. W tym samym momencie za zbieraną, także mechanicznie porzeczkę czarną można otrzymać od 10 do 20 groszy za kilogram więcej.

Niezmiernie martwi to plantatorów, ponieważ koszty produkcji są porównywalne. Według wielu z nich można spodziewać się dalszych spadków ceny, ponieważ widzą, że koledzy po fachu są w trakcie zbiorów. W ubiegłych (czterech) latach wysokie ceny gwarantowały zarówno zwrot kosztów jak i przyzwoite zyski. To zachęciło wielu rolników do coraz to większych nasadzeń tych owoców. Zwiększająca się podaż skutkuje spadkiem ceny.

Warto dodać, że cena skupu porzeczek czerwonych z upraw ekologicznych wynosi 1,20 zł. W tym wypadku, przy o wiele mniejszej wydajności, cena jest skandalicznie niska.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności