Jakie będą ceny skupu malin na Ukrainie?

maliny

Ukraińscy analitycy przeprowadzili ankietę wśród profesjonalnych uczestników rynku malin. Dotyczyła ona tegorocznych cen skupu. Głosowali przetwórcy, plantatorzy i branża spożywcza.

To naturalne, że jeśli chodzi o ceny malin uważnie patrzymy na wschód. Koniunktura na Ukrainie będzie bowiem miała duży wpływ na to, jak ukształtuje się rynek w Polsce. Chociaż sadownicy doceniają działania IJHARS-u to nie zapominajmy, że przed nami jeszcze rok bezcłowego importu. Zatem im wyższe ceny skupu na Ukrainie, tym lepiej dla polskich plantatorów.

Po ile będą skupowane maliny na Ukrainie w 2024?

Największa liczba respondentów wspomnianej ankiety east-fruit.com (30%) uważa, że ceny raczej nie przekroczą 4,80 zł (49 UAH/kg). Mniej natomiast jest optymistów. 17% badanych przewiduje cenę 6,90 – 9,80 zł/kg (70-99 UAH/kg. Tyle samo było głosów na stawki powyżej 9,80 zł (ponad 100 UAH/kg).

25% ankietowanych uważa, że wysokiej jakości owoce na mrożenie będą skupowanie po 4,90 – 6,90 zł/kg (50-70 UAH/kg). Opinie przetwórców plasowały się właśnie w tym segmencie. Zatem przeważają wyceny ponad dwukrotnie wyższe od ubiegłorocznych cen skupu.

Lepsza koniunktura globalna

Jak wiemy, rynek malin charakteryzuje pewna cykliczność. Po wyjątkowo niskich cenach w Polsce i na Ukrainie, tańsze były również mrożonki. Obecnie branża spożywcza kupuje znacznie więcej tego produktu niż po rekordowo wysokich cenach z 2021 roku. W związku z tym wzrósł popyt i ceny mrożonych malin na rynku światowym.

Warto wiedzieć, że obecnie mrożone maliny wysokiej jakości kosztują 12,90 – 14,00 zł/kg (3,00 – 3,35 EUR/kg) z delikatną tendencją wzrostową. Branża przetwórcza wchodzi w sezon z kurczącymi się zapasami. Co więcej, niższe plony prognozowane są zarówno w Serbii, w Polsce i na Ukrainie. To główny argument za stawkami znacznie wyższymi niż przed rokiem, na to liczą plantatorzy.

źródło: www.east-fruit.com

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here