Najgroźniejsze choroby malin

Fot. Dorota Łabanowska-Bury

25.02.2020 w Poniatowej (woj. lubelskie) odbyła się Konferencja Malinowa zorganizowana przez  firmę Agrosimex.  Podczas spotkania Tomasz Domański z firmy Agrosimex opowiedział o najczęściej występujących chorobach malin i szkodnikach malin.

Tomasz Domański z firmy Agrosimex

Zamieranie pędów malin występuje na malinach tradycyjnych, letnich, owocujących na pędach dwuletnich. Wywołują ją dwa czynniki chorobotwórcze: Didymella applanata i Leptosphaeria coniothyrium. Zamieranie pędów może być również spowodowane występowaniem innych patogenów np. Botrytis cinerea oraz grzybów z rodzaju Fusarium spp. Sprawcy zamierania pędów malin zimują na porażonych organach roślin, zarówno w stadium konidialnym, jak i workowym. Wysiewy zarodników następują w okresach wilgotnej pogody. Zakażenie pędów trwa przez cały okres wegetacji.

Szara pleśń jest chorobą, o której występowaniu w dużej części decydują warunki pogodowe. Zarodniki grzyba mogą kiełkować tylko w obecności wody, a optymalna temperatura do infekcji tkanek wynosi 18-25° C. W tak sprzyjających warunkach porażeniu może ulec nawet 20-50% owoców (w zależności od prowadzonej ochrony chemicznej). Infekcji pierwotnych i wtórnych dokonują zarodniki konidialne rozwijające się masowo na porażonych organach roślinnych. Porażone kwiaty obumierają i zasychają, owoce gniją i pokrywają się pleśnią, natomiast na dolnych częściach pędów powstają rozległe nekrozy. Zwalczanie szarej pleśni można połączyć z walką przeciwko zamieraniu pędów malin.

Do zwalczania zamierania pędów malin i szarej pleśni przed kwitnieniem zaleca się stosowanie:

Luna Experience 400 SC, Luna Sensation 500 SC, Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Zato 50 WG, Topsin M 500 SC, Yamato 303 SE

Rdza malin występuje na odmianach owocujących  na pędach jednorocznych oraz dwuletnich. Najbardziej wrażliwe są odmiany ‘Glen Ample’, ‘Laszka’, ‘Beskid’. Chorobie sprzyjają temperatury w zakresie 18-21° C oraz wysoka wilgotność powietrza. Pierwsze objawy rdzy widoczne są wiosną (zazwyczaj na początku maja).

W zwalczaniu rdzy maliny przed kwitnieniem zaleca się stosowanie preparatów: 

Zato 50 WG, Luna Sensation 500 SC, Luna Experience 400 SC, Scorpion 325 SC

Na choroby wirusowe takie jak mozaika maliny, chloroza nerwów liści maliny, krzaczasta karłowatość maliny, karłowatość maliny nie ma zarejestrowanych preparatów do zwalczania. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia tych chorób należy zakładać plantacje na glebach wolnych od wirusów; wybierać zdrowy i kwalifikowany materiał szkółkarski; usuwać porażone rośliny; a także walczyć ze szkodnikami, które są wektorami wirusów.

II część o szkodnikach już niedługo na sad24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here