Sytuacja na europejskim rynku borówek przed nowym sezonem

borówka

Rynek borówek jest obecnie globalny w pełnym tego słowa znaczeniu. Określona sytuacja w danym kraju czy regionie świata ma istotny wpływ na pozostałych producentów na świecie. Tak samo jest w tym sezonie.

Obecnie kilogram borówek na rynku hurtowym w Broniszach kosztuje średnio 35,00 złotych. To więcej niż rok temu o tej samej porze i o 10 zł więcej niż w grudniu 2022 tego roku, gdy do Polski trafiały borówki z Peru i Chile (transport przez 10 000 – 15 000 km). Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim przebieg pogody u największego producenta w Europie – w Hiszpanii. Z kolei na tegoroczne zbiory z największymi nadziejami patrzą Serbowie.

  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy
  • rosahumus agrosimex gleba

Hiszpania

Szczyt sezonu w Hiszpanii już minął, a ilości dostarczane na rynek zaczęły spadać. Szybszy koniec sezonu to w dużej mierze zasługa ostatniej fali upałów. Znacznie mniej jest także borówek z Maroka, co zwiększa popyt i ceny jagód z Hiszpanii. Sezon z Serbii i w Polsce jeszcze się nie zaczął, więc plantatorzy wykorzystują sytuację i podnoszą ceny.

Holandia

Holendrzy nie są znaczącym graczem, jeśli chodzi o światową produkcję, natomiast jest zupełnie inaczej, jeśli mówimy o handlu. Tamtejsi pośrednicy informują, że dostawy z Maroka i Hiszpanii są coraz mniejsze i spodziewają się dalszych wzrostów cen, ponieważ nie notuje się spadku popytu. W związku z końcem zapasów spodziewany jest duży niedobór owoców na rynku od 22 do 25 tygodnia (koniec maja i czerwiec), a co za tym idzie, mówi się o kolejnych wzrostach.

Niemcy

Popyt detaliczny na borówki jest na wysokim poziomie pomimo inflacji. Wspomniany, szybszy koniec sezonu na południu Europy, również w Niemczech najprawdopodobniej doprowadzi do niedoborów na rynku. Pierwsze duże dostawy z Serbii i Rumunii spodziewane są dopiero od połowy czerwca. Natomiast krajowe, wczesne uprawy tunelowe trafią na rynek w połowie czerwca, ale znaczące ilości nie będą dostępne na rynku dopiero miesiąc później.

Serbia

Serbowie rozpoczną zbiory na początku czerwca. Szacuje się, że ten sezon odznaczy się 15% wzrostem produkcji, z 6500 ton w ostatnim sezonie do 7500 ton. Serbia nie została dotknięta wiosennymi przymrozkami na początku kwietnia i spodziewa się dobrych rozmiarów i jakości. Mając na uwadze sytuację na rynku europejskim, serbskie borówki, z co za tym idzie również plantatorzy, są obecnie w bardzo komfortowej sytuacji.

źródło: www.agf.pl

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here