Takie są wyjściowe ceny skupu malin na wschodzie. Mroźniom brakuje prądu

maliny

Skup malin dla przetwórstwa rozpoczyna się także u naszych wschodnich sąsiadów. Ceny nie zachwycają tamtejszych plantatorów, ale są wyższe niż przed rokiem. Sytuacja na rynku jest bardzo złożona.

Wyjściowe ceny skupu malin na Ukrainie

Ukraińskie portale branżowe informują o wyjściowych cenach skupu malin na mrożenie. Stawki znacząco różnią się w zależności od części kraju. W regionach centralnych i zachodnich ceny są nieco wyższe. Na środkowym zachodzie Ukrainy są to niższe wartości.

I tak obwodzie lwowskim obowiązują średnio ceny na poziomie 4,20 – 4,40 zł/kg (42 – 44 UAH/kg). Nieco wyższe stawki oferują zakłady w rejonie Kijowa i Żytomierza. Tam wyjściowe ceny do 4,50 – 5,00 (45-50 UAH/kg).

Zdecydowanie najtaniej, jest w obwodach chmielnickim i winnickim. Tam mrożnie oferują zaledwie 3,50 zł/kg (35 UAH/kg). Przedstawione stawki oczywiście nie zachwycają ukraińskich plantatorów, ale są nieco wyższe od ubiegłorocznych.

Warto dodać, że są to ceny, po których owoce sprzedają małe i średnie gospodarstwa. W przypadku dużych przedsiębiorstw rolnych, nierzadko z kapitałem zagranicznym, wartości są średnio o 10 – 15% wyższe. W związku z powyższym, wyjściowe ceny skupu w Polsce na poziomie 5,00 zł/kg były zwyczajnym badaniem rynku i nastrojów plantatorów.

Niedobory prądu

Przy wschodniej granicy kraju nadal trwa konflikt zbrojny. W polskich portalach znajdziemy dużo informacji o atakach dronami na infrastrukturę energetyczną kraju. W efekcie, tamtejsi przedsiębiorcy muszą zmagać się z przerwami w dostawach prądu. Podobnie było przed rokiem.

Pomimo szeregu trudności, ukraińscy publicyści szacują, że czynnikiem ograniczającym spadki są niedobory pracowników sezonowych i wyższe ceny mrożonych malin w Europie. Dlatego zakłady są w stanie zapłacić dziś w skupie 6,00 zł/kg (60 UAH/kg). Z drugiej strony, jeśli niedobory prądu będą bardzo dotkliwe to mniejsze firmy będą skłonne sprzedawać tanie mrożonki niskiej jakości po bardzo niskich cenach w obawie przed utratą towaru w wyniku rozmrożenia.

źródło: www.east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here