Komunikat nr1 # MONITORING I SYGNALIZACJA INFEKCJI CHOROBOWYCH DRZEW PESTKOWYCH z 19 maja 2021

kwiat wiśni

Przedstawiamy przygotowane przez firmę Agro Smart Lab wspólnie ze Stowarzyszeniem Agroekoton informacje na temat wystąpienia infekcji chorobowych w 3 regionach upraw sadowniczych: grójeckim, sandomierskim oraz lubelskim.

ZAGŁĘBIE GRÓJECKIE

Ostatnie, lokalnie (bardzo) obfite opady, odpowiednia temperatura i wysoka wilgotność względna stworzyły idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych. Modele chorobowe dla gatunków pestkowych informują o wystąpieniu licznych infekcji.

Ostatnie trzy dni to infekcje brunatnej zgnilizny drzew pestkowych (moniliozy). Presja ze strony tej choroby grzybowej jest niezwykle wysoka w przypadku czereśni, wiśni i śliw. Mieliśmy również do czynienia z infekcją szarej pleśni – bardzo groźniej choroby w okresie kwitnienia.

Przekropna skutkuje również infekcjami raka bakteryjnego drzew owocowych. W zagłębiu grójeckim modele alarmują o infekcjach w trzech wspomnianych gatunkach pestkowych. Bakterie kolonizują powierzchnie pędów. Dzięki opadom deszczu bakterie są rozpryskiwane i przedostają się na kwiaty i liście. Właśnie z tym zjawiskiem mamy obecnie do czynienia.

 

ZAGŁĘBIE SANDOMIERSKIE

W zagłębiu sandomierskim widzimy niezwykle silną i długotrwałą infekcją brunatnej zgnilizny w przypadku czereśni wiśni i śliw. W regionie panuje równie groźna sytuacja w przypadku infekcji raka bakteryjnego i szarej pleśni. Co prawda w prognozach widać znacznie więcej słonecznej pogody, więc presja najprawdopodobniej będzie spadać. Niemniej konieczna jest intensywna ochrona wszystkich gatunków drzew pestkowych.

 

ZAGŁĘBIE LUBELSKIE

Jeśli chodzi o moniliozę, presja ze strony choroby jest równie duża w zagłębiu lubelskim. Infekcję są silne i trwają od kilku dni w czereśniach wiśniach i śliwach.

W poprzednim artkule informowaliśmy o zagrożeniu chorobowym dla jabłoni. Wówczas presja ze strony chorób znacząco się różniła w zależności od regionu. W efekcie musiała się również różnić ochrona. W przypadku drzew pestkowych presja ze strony głównych chorób jest niemal identyczna. Jedynym odstępstwem jest niższe ryzyko infekcji ze strony szarej pleśni w zagłębiu lubelskim.

logo agro smart lab

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here