Substancji ubywa, a wymagania rosną…

PORS

W sprzedaży jest już Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2023 od Plantpress. Tradycyjnie jest to nieodzowne źródło aktualnych informacji o zarejestrowanych w ochronie sadów i plantacji jagodowych środkach ochrony, a także szczegółowy program ochrony dla poszczególnych gatunków. Jakie wnioski nasuwają się w tym sezonie?

W rok 2023 wkraczamy razem z nowa Wspólna Polityką Rolna, której bardzo ambitne założenia bardzo duży nacisk kładą na racjonalność stosowania środków ochrony roślin, a w szerszej perspektywie minimalizację ich zużycia. Polska jako członek Unii Europejskiej podlega tym samym regulacjom co pozostałe kraje członkowskie i już dzisiaj widzimy, że w nowej perspektywie, określanej jako Europejski Zielony Ład, jeszcze większy nacisk kładziony jest nie tylko na bezpieczny profil produkowanej żywności, ale także na osiąganie neutralności klimatycznej.

Stawia to przed producentami owoców coraz to nowe wyzwania – z jednej strony oczekuje się od nich perfekcyjnej jakości, z drugiej – ogranicza się dostęp do technologii, które taką jakość pomagają utrzymać. Rosną też wymagania konsumentów – za którymi podążają najwięksi odbiorcy owoców i ich przetworów, sieci handlowe i eksporterzy.

Tutaj możesz kupić Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2023 —-> Link do sklepu

Coraz większy procent owoców jest badanych na pozostałości środków ochrony roślin (ś.o.r.), rośnie też liczba laboratoriów, które takie badania wykonują! Coraz większe znacznie ma więc to – kiedy i jaki środek zastosujemy.

Sami sadownicy dostrzegają, że z pozoru droższe, markowe rozwiązania w dłuższej perspektywie przynoszą większe korzyści, gdyż efekt ich właściwego stosowania przekłada się na jakość i bezpieczny profil owoców.

Tym bardziej rośnie znaczenie monitoringu pojawu szkodników i chorób, a także wyznaczenie optymalnego terminu do wykonania zabiegu, w czym pomocne będą różnego rodzaju systemy wspomagania decyzji, coraz częściej bazujące na rozwiązaniach cyfrowych.

Oznacza to także konieczność jeszcze większej troski o to, jakie substancje i w jakich terminach stosujemy w naszych sadach i jagodnikach. To także większa staranność, jeżeli chodzi o rotację ś.o.r. – tak, by unikać odporności i wykluczenia przez to kolejnych substancji.

Kliknij TU i przejdź do strony sklepu Wydawnictwa Plantpress, by zakupić Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2023 lub otrzymaj go w pakiecie przy rocznej prenumeracie czasopisma MPS SAD, a także dwumiesięcznika Truskawka Malina Jagody.

https://www.plantpress.pl/produkt/program-ochrony-roslin-sadowniczych-2023-2/

ARTYKUŁY POWIĄZANE

Nie znaleziono

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here