„Każdy chce żyć i zarabiać! Każdy ma swoje koszty! MY TEŻ!”

Mirosław Maliszewski

Trwa protest przed zakładem przetwórczym Doehler w Kozietułach Nowych zorganizowany przez Związek Sadowników RP i Agrounię. Jak mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników, w dniu dzisiejszym polscy sadownicy apelują do zakładów przetwórczych o rozsądek  w swojej polityce, ale przede wszystkim o szacunek dla najważniejszego ogniwa, dzięki  któremu istnieją na tym rynku! Zaznacza, że nadszedł głos, aby mówić solidarnie, jednym głosem.

Jesteśmy w przededniu zbiorów jabłek. Od lat cena jabłek deserowych kształtowana jest przez  pryzmat ceny tzw. przemysłu. Jeżeli dziś, kolejny raz pozwolimy się rozegrać, będzie to koniec polskiego sadownictwa, ale także przemysłu przetwórczego w Polsce.  

Jesteśmy dziś pod największym w Polsce zakładem skupującym jabłka przemysłowe, który od lat stosuje nieetyczne praktyki wobec swoich dostawców. W 2019 roku ich działalność  została poddana kontroli UOKiK, na mocy której została wydana decyzja w której czytamy:  Dzięki decyzji znacznie poprawi się sytuacja rolników, którzy są kontrahentami Döhlera.  Przede wszystkim szybciej otrzymają pieniądze za dostarczane produkty, ustalona zostanie  również cena minimalna za owoce. Zmiany zostaną wprowadzone już podczas tegorocznych  zbiorów

Niestety od tamtej pory niewiele, albo nic nie zmieniło się w tej materii !!! Od wielu lat instytucje państwowe takie jak: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd  Ochrony Konkurencji i Konsumentów robią niewiele w kierunku unormowania realizacji na  linii: producent – przetwórca, czy producent – sieci handlowe.  

Wobec czego musimy ponownie brać sprawy w swoje ręce!  

W dniu dzisiejszym polscy sadownicy apelują do zakładów przetwórczych o rozsądek  w swojej polityce, ale przede wszystkim o szacunek dla najważniejszego ogniwa, dzięki  któremu istnieją na tym rynku! 

Każdy chce żyć i zarabiać! Każdy ma swoje koszty! MY TEŻ! 

 

Źródło: stanowisko Związku Sadowników RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here