Przymrozki w Serbii: najbardziej ucierpiały gatunki pestkowe

zraszanie

W Serbii podobnie jak w Polsce przez dwie noce notowano spadki temperatur poniżej zera. Jednak w przypadku bardziej posuniętej wegetacji, tamtejsi eksperci i sadownicy informują o znaczących starach w gatunkach pestkowych.

Ostatnie przymrozki, które wystąpiły w Serbii, spowodowały szkody w sadach w całym kraju. Jednak najbardziej ucierpieli producenci w zachodniej i północnej Serbii. W niektórych miejscowościach temperatura spadła do -3 stopni, co miało negatywne skutki dla wybranych gatunków w obecnej fazie fenologicznej. Zwłaszcza, że takie temperatury utrzymywały się bardzo długo.
Według naukowców z Instytutu Sadownictwa w Čačak, w zachodniej Serbii, gdzie w większości regionów zanotowano minus trzy stopnie, największe szkody notowane są w przypadku moreli, od 50 do 60% uszkodzeń. Podobna jest także skala uszkodzeń w przypadku powszechnie uprawianej w regionie czereśni odmiany Kordia. Straty notowane są również w jabłoniach, jednak są niższe i bardzo zróżnicowane.
Mniejsze straty notowane są także w przypadku śliw, czy pozostałych odmian czereśni. Nadal brak dokładniejszych szacunków ekonomicznych. Eksperci i sadownicy są zgodni, najbardziej ucierpiały gatunki pestkowe. Niestety meteorolodzy zapowiadają kolejne przymrozki w przyszłym tygodniu, co budzi uzasadnione obawy tuż przed okresem kwitnienia jabłoni, które są obecnie w fazie różowego pąka.

źródło: www.politika.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here