Sadownicy przygotowują się na zimnych ogrodników

przymrozki 2020 zimni ogrodnicy

Na przyszły tydzień zapowiadane są przymrozki. Chociaż wszyscy mają nadzieję, że prognozy nie dojdą do skutku, jak widać producenci próbują przygotować się na ewentualne spadki temperatur na różnych polach. Co ciekawe, jak przekazują nam dziś Czytelnicy, w zagłębiu grójecko-wareckim trudno znaleźć już aktualne oferty ze sprzedaż słomy i siana w kostkach.

Prognozy pogody z punktu widzenia sadowników nie wyglądają optymistycznie. Na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się przymrozków. Spadki temperatur poniżej zera w tej fazie rozwoju mogą wyrządzić duże szkody, dlatego sadownicy już teraz się przygotowują do wtorkowych i środowych spadków temperatur.

Wszystko zależy od układu warunków pogodowych. Na ten moment prognozy zapowiadają, że w przyszłym tygodniu temperatury spadną poniżej zera. Drzewa w sadach są w pełni rozkwitu, co budzi obawy. Nie bez powodu zaniepokojeni są także producenci truskawek.

Oprócz specjalistycznych maszyn i zraszania nadkoronowwego w grę wchodzą również inne popularne metody walki z przymrozkami.

Jednym ze sposobów ochrony kwiatów jest ich zadymianie. Dym pochodzący z palonych kostek siana (lub słomy) ma podnieść temperaturę w sadzie na kilka godzin. Jak się okazuje, oferty sprzedaży siana lub słomy w kostkach bardzo szybko stają się nieaktualne w rejonie grójecko-wareckim.

Sadownik, który się z nami skontaktował twierdzi, że z ogłoszeń dostępnych w Internecie, trudno znaleźć aktualne oferty. Rozmawialiśmy z rolnikami, którzy oferują siano na sprzedaż. Faktycznie potwierdzają, że w ostatnim czasie największą grupą kupujących są sadownicy. Mówimy tu o ofertach w promieniu do 50 km od zagłębia grójecko-wareckiego.

Czy to coś da?

Wszystko zależy od warunków jakie będą panować feralnej nocy. Największy wpływ na spadek temperatury ma zachmurzenie. Nie bez znaczenia jest również wiatr i wilgotność powietrza. Jak mówią sadownicy, z praktyki wynika, że przy niewielkich spadkach temperatur, które nie trwają zbyt długo, zadymianie jak również inne metody, jak zamgławianie, czy rozdmuchiwanie nagrzanego powietrza mogą przynieść pożądany skutek. Przy bezwietrznej pogodzie ochronimy kwiaty.

Niestety, kiedy temperatura spada poniżej zera na kilka długich godzin, o 22:00 czy 23:00, skuteczność spada.  

Miejmy jednak nadzieję, że przymrozki w ogóle nie wystąpią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here