Prezydent podpisał ustawę o działalności pozarolniczej na gruntach rolnych

Andrzej Duda

W czwartek prezydent RP, Andrzej Duda podpisał ustawę o działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Dzięki niej rolnicy będą mogli łatwiej rozpocząć działalność gospodarczą.

Podpisana ustawa ma uprościć procedurę podejmowania lub rozwijania działalności gospodarczej przez rolników, domowników lub małżonków rolników na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku rozpoczęcia na nich działalności nierolniczej. To najistotniejsza zmiana w porównaniu z poprzednim kształtem ustawy.

Odrolnienie działek było istotną barierą dla rolników chcących rozkręcić swój biznes. Szczególnie, gdy gospodarowali oni na gruntach I – III klasy. Przykład: jeśli działka ma powierzchnię 1 hektara i klasę IIIa, a wartość rynkowa działki wynosi 200 000 złotych to zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie koszt odrolnienia wynosi 320 595 zł.

[(320 595 zł/ha × 1 ha) – 200 000 zł] = 120 595,00 zł

Tak więc w przypadku 1 ha ziemi o wartości 200 000 złotych, należność dla ziemi klasy IIIa wynosiła 120 595,00 zł plus koszty urzędowe. Koszt ten spadał wraz ze spadkiem klasy ziemi. Tytułowa ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Zatem od nowego roku wspomniany przykład kosztów odrolnienia nie będzie zmartwieniem rolników zakładających własny biznes.

źródło: businessinsider.pl

zdjęcie: prezydent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here