Pierwsze zabiegi w sadach gruszowych – Robert Binkiewicz, Agrosimex [Video]

robert binkiewicz

Jak w rozpoczynającym się sezonie podejść do ochrony grusz? Przed nami kolejne ocieplenie. Jakie zabiegi rozważyć? Więcej w materiale filmowym z Praktycznych Warsztatów z Robertem Binkiewiczem, doradcą sadowniczym w Agrosimex.

7 marca 2022 roku w gospodarstwie Emilii i Daniela Piaseckich w miejscowości Palczew-Parcela odbyły się Praktyczne Warsztaty z Doradcą Sadowniczym zorganizowane przez SAD24.pl. Gościem specjalnym był Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy w firmie Agrosimex.

Szeroko omówiony został temat miodówki gruszowej. Zdaniem R. Binkiewicza bardzo skuteczna jest ochrona zapobiegawcza (zabiegi glinką kaolinową), a także zabiegi olejowe. Jednak zdaniem prelegenta te drugie sadownicy wykonują zbyt wcześnie. Powinniśmy poczekać, aż pojawią się żywe formy szkodnika, aby zmaksymalizować skuteczność zabiegu. Doradca zaleca takie działania, aby jak najbardziej ograniczyć presję miodówki na początku sezonu. Wówczas późniejsza ochrona będzie prostsza i tańsza. 

Prowadzący spotkanie doradca zwrócił także uwagę na ochronę przed bakteriami w gruszach. Sadownicy powinni ją zacząć około dwa tygodnie po kwitnieniu. Robert Binkiewicz podkreślił, że w przypadku bakterii możemy działać wyłącznie zapobiegawczo. Niestety nie mamy rozwiązań interwencyjnych. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here