Przed przymrozkami – komunikat sadowniczy Krzysztof Gasparski, PROCAM, 21.05.20

przed przymrozkami

Krzysztof Gasparski, Procam: Wczoraj nagrywałem dla Państwa komunikat sadowniczy który ukaże się dziś (tj. 21.05.2020). Po nagraniu uaktualniono prognozy pogody, które mówią o spadku temperatur na najbliższe dwie noce w okolicę 0oC, a przygruntowo mają wystąpić przymrozki. Skutkiem tego wracając po nagraniu odebrałem wiele zapytań, co teraz stosować przed przymrozkiem. Sprawdziłem prognozy i faktycznie najbliższe 2 noce z możliwymi przymrozkami – zwłaszcza przy gruncie.

Zatem przed nami kolejna prawdopodobna fala przymrozków, której się już nie spodziewaliśmy. Duża część nakładów w uprawach sadowniczych została poniesiona. Wydaliśmy już ogromne nakłady na hektar, walczyliśmy z przymrozkami ze zróżnicowanym efektem. W większości przypadków odnieśliśmy zwycięstwo, chociaż nie udało nam się uratować Idareda czy pestkowych w rejonach o największych przymrozkach.

Zadajemy sobie pytanie – zainwestować ten ostatni raz czy odpuścić? Zaczynamy liczyć koszty i zastanawiamy się – Jak teraz nic nie zrobimy to możemy żałować do kolejnych zbiorów, a jak zrobimy wszystko co w naszej mocy to z pewnością sumienie nas nie będzie gryzło, a koszty tego zabiegu zwrócić się powinny nawet przy najczarniejszym scenariuszu. To tak jak w życiu: lepiej spróbować niż całe życie żałować, że się nie spróbowało.

ZABEZPIECZENIE PRZED PRZYMROZKAMI

Obecnie gibereliny pomogą tylko w kontynuacji regeneracji wcześniejszych uszkodzeń. Teraz jest dla wielu upraw zbyt późna faza rozwojowa aby dalej liczyć zapobiegawczo tylko na gibereliny. Trzeba powiedzieć, że nie ma na 100% skutecznego  środka chemicznego chroniącego przed przymrozkami, ale możemy ograniczyć przemarznięcia o kilka, ale nawet do kilkudziesięciu % w najbardziej optymistycznej wersji. Czasami to wystarcza żeby zebrać zadowalający plon. Część osób, traktuje gibereliny, biostymulcję i krioprotektanty z niedowierzaniem. Jednak ich działanie w przyrodzie funkcjonuje co potwierdza praktyka i nauka. Choć nie zawsze, to ambitni producenci niemal zawsze wykazują się lepszą produktywnością, zwłaszcza w latach trudnych. Proponujemy zastosowanie przed przymrozkiem krioprotektanta Krio-Flor.

 Jak działa Krio-Flor?

Komórki poddane wolnemu schładzaniu z udziałem pewnych protektantów nieprzenikających ulegają dość silnemu (ale kontrolowanemu) odwodnieniu (dehydratacji), w wyniku czego na drodze osmozy następuje oddanie wody z komórki roślinnej do otoczenia (na zewnątrz rośliny). Utrata wody w komórce zagęszcza soki komórkowe i zmniejsza prawdopodobieństwo

powstawania wewnątrz komórek kryształów lodu. Po kontakcie przemieszczonej na zewnątrz wody z drugim krioprotektantem nieprzenikającym do wnętrza rośliny, wydzielane zostaje stopniowo ciepło, zapewniające dodatkowo dalszy efekt ochronny rośliny. W roślinach niezabezpieczonych zamarzające soki komórkowe rozrastając się niszczą jej struktury.

Dawkowanie preparatu zależy od spodziewanego przymrozku. Warunkiem skuteczności aplikacji preparatem Krio-Flor jest jej wykonanie od 4 do 24 godzin przed spodziewanym przymrozkiem w temperaturze fizjologicznej, tj. w takiej, przy której zachowane są jeszcze w pełni funkcje życiowe roślin.

Do zabiegu powinniśmy użyć jak najmniejszą ilość cieczy roboczej, która pozwala na dokładne pokrycie roślin preparatem, max 500 l/ha.  Jeżeli z uzasadnionych powodów zużycie cieczy musi być większe niż 500 litrów na 1 hektar, ilość preparatu należy proporcjonalnie zwiększyć.

Przed otwarciem preparatu należy nim kilkakrotnie wstrząsnąć, co zlikwiduje ewentualne rozwarstwienie cieczy, a następnie wlać do napełnionego opryskiwacza który w tym czasie musi mieć uruchomione mieszadło.

Uwaga: Nie mieszać z innymi preparatami, nie zaniżać dawek, nie nadużywać ilości cieczy roboczej na hektar!

Dawkowanie Krio-Flor uzależnione jest od temperatury przymrozku. Z racji różnic w zachowaniu się roślin w czasie przymrozków w otoczeniu wiatrów i przy różnym poziomie wilgotności, obecnie  przyjmuje się, że dla spodziewanego przymrozku należy odpowiednio dopasować dawkę i tak np. dla przymrozku:

-1 oC zastosować 0,9 l/ha Krio-Flor na max 500 l wody/ha
-2 oC zastosować 1,0 l/ha Krio-Flor na max 500 l wody/ha
-3 oC zastosować 1,2 l/ha Krio-Flor na max 500 l wody/ha
-4 oC zastosować 1,3 l/ha Krio-Flor na max 500 l wody/ha
-5 oC zastosować 1,4 l/ha Krio-Flor na max 500 l wody/ha
-6 oC zastosować 1,7 l/ha Krio-Flor na max 500 l wody/ha

Producent preparatu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów postanowił każdy zakup 5 litrów preparatu premiować dodatkowym
1 litrem produktu. Oferta ważna tylko w dniu 21 maja 2020.

krio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here