Start wegetacji na plantacjach truskawek. Kiedy pierwsze zabiegi? Maciej Kostaniak, FruitAkademia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

maciej kostaniak

Wraz z Maciejem Kostaniakiem (FruitAkademia) odwiedziliśmy plantację truskawek w okolicach Jasieńca. Bieżący tydzień charakteryzuje się wysokimi temperaturami jak na przełom lutego i marca. Rodzi to pytania ze strony plantatorów: czy nadszedł czas na pierwsze zabiegi?

Przede wszystkim warto zacząć od wykonania badań gleby pod kątem zwartości składników pokarmowych. Na tej kwaterze pobrano próbki gleby za pomocą specjalistycznego pojazdu i przesłano je do laboratorium w celu analizy. Dzięki temu dowiemy się, jakie są poziomy poszczególnych składników pokarmowych, co pozwoli na określenie odpowiedniej strategii nawożenia.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Czy nadszedł czas na wysiew nawozów? Ten tydzień z temperaturami powyżej 12, a nawet 15 stopni, może być właściwym momentem na pierwsze zabiegi nawożenia. Można stosować nawozy wieloskładnikowe lub pojedyncze, jeśli taka potrzeba wynika z analiz gleby.

Kolejny aspekt to pierwsze zabiegi mające na celu poprawę właściwości gleby. Do takich działań można zaliczyć zabiegi z użyciem preparatów mikrobiologicznych. Warto zastanowić się również nad zastosowaniem kwasów humusowych, które będą dobrą pożywką dla bakterii oraz poprawią strukturę gleby. Szczególnie ważne jest to przy glebach lekkich w centralnej Polsce.

Kolejnym istotnym aspektem ochrony są zabiegi fitosanitarne. Coraz popularniejsze staje się oczyszczanie plantacji ze starych liści przy pomocy wymiatarek. Zabieg ten ma na celu usunięcie obumarłych liści. Ważne, aby wykonywać go podczas suchej pogody.

Ważne są również pierwsze zabiegi odżywiania plantacji, takie jak stosowanie miedzi i siarki. Więcej w materiale filmowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here