Zalecenia dotyczące nawożenia dolistnego wapniem – Wojciech Wojcieszek, 15.08.2021

Wojciech Wojcieszek

Prawidłowe zaopatrzenie jabłek w wapń będzie decydowało o ich jędrności, trwałości przechowalniczej, a także odporności na choroby fizjologiczne. Niestety, warunki pogodowe i sytuacja w sadach nie sprzyjają dostarczaniu wapnia do owoców. Więcej szczegółów w komunikacie sadowniczym.

Prawidłowe nawożenie dolistne wapniem owoców jabłoni latem jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednie wysycenie owoców wapniem będzie decydowało o ich jędrności i trwałości przechowalniczej. Dostarczenie wapnia do tych części rośliny, na których nam najbardziej zależy (owoców) jest jednak trudne, tym bardziej w obecnym sezonie.

Zawiązanie w sadach jest w tym sezonie na bardzo zróżnicowanym poziomie. O mniejszym plonowaniu mówi się szczególnie w kontekście odmian z grupy Jonagoldów. Niezbyt silne zawiązanie w tej grupie odmian spowodowało silny wzrost wegetatywny. To zjawisko jeszcze bardziej utrudnia dostarczenie wapnia do owoców, musimy bowiem pamiętać, że najwięcej wapnia trafi do liści.

Poza tym, na kwaterach gdzie owoców jest mało, możemy spodziewać się, że będą one przerastać. To z kolei będzie wiązało się z pogorszeniem trwałości przechowalniczej, a także ryzykiem wystąpienia chorób fizjologicznych (np. gorzkiej plamistości podskórnej). Jak temu przeciwdziałać? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, a także dowiedzenia strony: Jabłka: jak je dłużej przechować i korzystniej sprzedać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here